ترفندهای طراحی به استفاده بهینه یک آشپزخانه کوچک

طراحی یک آشپزخانه کوچک ممکن است یک چالش به نظر برسد و کار سختی به نظر بیاید، امااز طرفی فرصتی است برای کشف برخی از ترفندها و ایده های هوشمندانه برای به حداکثر رساندن عملکرد و افزایش فضای آشپزخانه است. در اینجا برخی از راه های مورد علاقه من برای انجام این کار وجود دارد.

1.استفاده از هر دو طرف کابینت های جزیره ای: کابینت ها فضای خیلی خوبی برای انبارش و نگهداری وسایل میباشند ، اما گاهی اوقات وسایل در انتهای چنین کابینت های عمیقی گم می شوند و دور از دسترس قرار میگیرند

از کابینت هایی استفاده کنید که در عوض از هر دو طرف باز هستند، و یا قسمت عقبی آن ها کوتاه است، در این صورت هر یک از قسمت ها می تواند اشیایی را با دسترسی آسان در خود جای دهد، و از گم شدن اشیا جلوگیری نماید.

آشپزخانه کوچک 6

2.کابینت های جزیره ای باز را امتحان کنید: به جای کابینت های جزیره ای مرسوم، سعی کنید از کابینت های جزیره ای سبدی شکل استفاده نمایید. سبدهای جزیره ای نگاه عریانی را ارائه می دهند که سبب می شود تا آشپزخانه بازتر به نظر برسد، درحالیکه هنوز هم بخش های ذخیره سازی مفیدی را ارائه می هند که می توانید از تمام جهت ها به آن ها دسترسی داشته باشید

اگرکابینت متحرک باشد، به شما این اجازه را می دهد تا آن را به سمت کابینت های عقبی هل دهید و یا در زمان مناسب آن را بکشید، و یا حتی به قسمت دیگری از خانه ببرید تا از آن به عنوان میز غذاخوری و یا نوشیدنی استفاده نمایید.

آشپزخانه6

3.کار با نور و تاریکی: ممکن است به این نکته فکر کنید که از رنگ های تیره در یک آشپزخانه کوچک نباید استفاده شود، اما تضاد نور و تاریکی می تواند اثربخشی بصری داشته باشد، که در واقع، سبب می شود تا آشپزخانه بزرگتر به نظر برسد.

استفاده از کمی طوسی تیره در دیوارهای پشتی کابینت های سفید رنگ، مثل این مثال، سبب می شود تا دیوار به صورت بصری عقب نشینی کند، که در واقع باعث می شود تا دیوار کمی دورتر به نظر برسد.

ترفند آشپزخانه 5

4.به عمق کابینت های بالایی توجه کنید: به جای استفاده از کابینت هایی با عمق 12 تا 15 اینچ، استفاده از این کابینت ها را در سطح چشمی با یک ردیف کابینت عمیق در بالای آن ها در نظر بگیرید، که در این مورد نشان داده شده است. این مورد سبب می شود تا کابینت های بالایی شما برای داشتن دیدی تمیز، هم تراز با سینک و یا یخچال به نظر برسد، و فضای بیشتری را برای ذخیره سازی مواد بزرگ و یا کم استفاده، مانند کاسه های مخلوط کن و یا ابزارهای فصلی، ارائه دهد.

آشپزخانه کوچک 5

5.درپوش های جعبه ای را ببندید: آیا قفسه های بالایی باز را دوست دارید اما نمی خواهید هیچ فضای ذخیره سازی را از دست بدهید؟ از قفسه هایی استفاده کنید که شبیه به این مورد هستند و بین کابینت ها قرار می گیرند، و امکان دسترسی آسان به قفسه های باز را بدون وابستگی به یک دیوار شلوغ فراهم می آورند.

این مورد کمی واضح تر از قفسه های باز به نظر می رسد، و استفاده از موارد مصرفی روزانه مانند ظروف شیشه ای باز هم آسان هستند.

آشپزخانه5

6.چند قفسه باز را به صورت متحرک داشته باشد: یکی از موارد جایگزین عالی برای استفاده از قفسه های باز مرسوم روی دیوار اصلی کابینت ها، استفاده از قفسه های باز در بالای جزیره می باشد.

این مورد نقطه ی بصری واضحی را برای گذاشتن اشیایی در اختیار قرار می دهد که ممکن است مهمان تمایل به برداشتن آن ها، بدون بسته بندی کامل آن ها در خطوط کوچک داشته باشد، بنابراین هنوز هم حس می کنید می توانید از درون و بیرون آشپزخانه، اتاق های پشتی را ببینید.

ترفند آشپزخانه 4

7.یک کابینت جزیره ای و یا چیزی شبیه به آن طراحی کنید: براساس طرح آشپزخانه، گاهی اوقات، نقطه ی ایده آل برای قرار دادن گاز و یا مجموعه ای از کشوها می تواند کمی در نزدیکی یخچال باشد.

این آشپزخانه، این مساله را با استفاده از جزیره ای حل می کند که، کمی از پایه ی شبه جزیره بزرگتر می باشد، بنابراین چیزی در سر راه درب ها، و یا پای شما وجود نخواهد داشت.

آشپزخانه کوچک 4

8.به بالا بالاها سلام کنید!: کابینت های بالایی به نوعی از حدود 20 اینچی پیشخوان شروع می شوند، اما کمی بالاتر قرار دادن آن ها (24 تا 30 اینچ) می تواند به شما کمک کند تا کمتر احساس کمبود جا درزمان کار روی پیشخوان داشته باشید. اگر قد بلند هستید و یا از چهار پایه استفاده نمی کنید، داشتن آزادی عمل بیشتر و یا استراحت بصری می تواند دنیای متفاوتی را پیش روی شما قرار دهد.

قرار دادن کابینت های بالایی روی هود نیز، در مقایسه با داشتن کابینت های ذخیره سازی در یک ارتفاع و کابینت های مربوط به هود در ارتفاعی دیگر، می تواند خط مشخصی را ارائه دهد، که باز هم نگاه واضح تری به این خطوط می بخشد.

ترفند آشپزخانه3

آشپزخانه4

9.صندلی هایی را در کنار آن قرار دهید: سطحی وجود دارد که می توان از ان به عنوان میز غذاخوری و یا محل آماده سازی غذا استفاده کرد تا بتوانیم یک

آشپزخانه جمع و جور داشته باشیم، اما صندلی هاا و یا چهار پایه های بزرگ فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند

از ایستادن بیش از حد روی پاها، با انتخاب صندلی های بدون پشت اجتناب کنید، که می توانند به طور کامل زیر پیشخوان و یا میز قرار بگیرند، از اینرو، زمانیکه از آن ها استفاده نمی شود، در مسیر حرکت قرار نخواهند داشت.

آشپزخانه کوچک 3

10.یک مسیر درست کنید: یکی از روش های بسیار موثر برای اینکه آشپزخانه تان را بزرگ تر جلوه دهید، قرار دادن یک دیوار پارتیشنی برای ایجاد فضایی در پشت آن می باشد.

اگر پیشخوانی را در کنار اپن آشپزخانه قرار داده اید، حتی اگر کمی به سمت دیگر متمایل شده باشد، می توانید با قرض گرفتن کمی فضا از اتاق های مجاور، کاری کنید که آشپزخانه تان کمی بزرگ تر به نظر برسد.

آشپزخانه3

11.صفحات انعکاسی: دیواری برای مشخص کردن مسیر ندارید؟ می توانید یکی از آن ها را با استفاده از صفحات انعکاسی درست کنید. این صفحه ی انعکاسی تصوری از عمق کابینت های شما ارائه می دهند.

ترفند آشپزخانه 2

12.سازمان دهنده هایی را در داخل کابینت قرار دهید: درحالیکه سازمان دهنده های کشو و کابینت ابزارهای دستی لوکسی در آشپزخانه به شمار می روند، در آشپزخانه های کوچک از اهمیت وبژه ای برخوردار هستند. اگر محل ذخیره سازی کاربردی نداشته باشد، فشردن وسایل در آن ها نمی تواند کمکی بکند.

تقسیم بندی کردن کشوها به بخش های کوچک می تواند به شما این اجازه را یدهد تا به صورت موثری وسایل بیشتر و بیشتری را جاسازی کنید.

آشپزخانه کوچک 2

13.آویزهایی برای ظروف: صحبت درباره ی فشرده تر کردن مکان های ذخیره سازی، افزودن نرده هایی به صفحات پشتی و یا زیر کابینت های بالایی، به شما مکان قابل دسترسی را برای آویختن ابزارهایی مانند قاشق، لیوان و یا فنجان، شیشه ی چاشنی ها و رول های دستمال توالت و یا حوله ی ظرف خشک کن می دهد.

آشپزخانه2

14.قفسه هایی در زیر کابینت: این آشپزخانه مکان کوچکی را مورد استفاده قرار می دهد که با تغییر اندکی در عمق دیوار برای بوجود آمدن منطقه ای برای ذخیره سازی ادویه ها ساخته شده است. یک قفسه ی کم عمق در زیر قسمتی از کابینت های بالایی می تواند مکان مناسبی برای انبار کردن اشیایی کوچکی مانند ظروف ادویه، آسیاب فلفل، و یا جعبه ی چای باشد. این کار در صورتی خوب است که از فضای کوچک زیری برای انبار کردن سایر وسیله ها استفاده کنید، به جای اینکه از آن مکان برای آماده سازی بهره ببرید (بنابراین هیچ یک از این وسیله ها در مسیر شما قرار ندارد.)

ترفند آشپزخانه 1

15.سینی: گاهی اوقات تمام آنچه که برای بازتر بودن و بهتر بودن یک آشپزخانه نیاز است، یک سینی ساده می باشد.

گردآوری مواردی چون، جعبه ی چاقوها، قاشق های مرباخوری، یک هاون و دسته ی آن، و تایمر آشپزخانه در یک سینی و یا تخته گوشت، به صورت بصری سبب فریب دادن ذهن ما برای دیدن این وسلیل به صورت منظم شده می گردد. این مورد یک فریب سریع است که می تواند تفاوت زیادی را در حس ما نسبت به نظم دهی های بصری ایجاد نماید.

آشپزخانه کوچک 1

16.ایجاد فضایی برای ذخیره سازی: در هر یک از طراحی های مربوط به آشپزخانه، باید مواردی را در زمان هایی مورد توجه قرار داد که، فضای ذخیره سازی و یا پیشخوان را الویت بندی نمایید. در یک آشپزخانه ی کاملا جمع و جور، قرار دادن فضای ذخیره سازی بیشتر برای کابینت های بلند، می تواند انتخاب هوشمندانه ای باشد.

اگر فضای کافی برای آماده سازی غذا دارید، این همه ی آنچه است که به آن نیاز خواهید داشت، و در بسیاری از آشپزخانه ها کشوهای عمیق بدون استفاده می مانند، که با فضاهایی برای آماده سازی مواد غذایی همراه هستند.

پیشخوان های 24 تا 48 اینچی را برای یک یا دو سینک مورد توجه قرار دهید، و یا به کابینت هایی توجه کنید که، لوازم اصلی آشپزخانه ی شما را برای کاربرد موثرتر از فضا با هم ترکیب می کنند.

آشپزخانه 1

ترفند آشپزخانه

17.مکانی برای خرد کردن: بعضی روزها به فضای بیشتری از پیشخوان نیاز دارید، و زمانیکه باید سبزیجات را خرد کنید، یک فضای اختصاصی برای انجام این کار می تواند بسیار کمک کننده باشد.

فضایی برای خرد کردن، که با فضایی در بالای آن کامل شده باشد، می تواند با مجموعه ای از کشوها ادغام شود، بنابراین می توانید در صورت لزوم از آن استفاده کنید و زمانیکه به آن نیازی ندارید آن را کنار بگذارید.

آشپزخانه کوچک

18.یک نقطه ی مرکزی انتخاب کنید: محدوده ی خود را روی جزیره و یا چیزی شبیه به آن قرار دهید، به جای اینکه دیوار را انتخاب کنید، این فضا، الزاما به خودی خود یک مکان آزاد نیست. هرچند، این امر بدین معناست که می توانید از یک هود مرکزی استفاده کنید، که دیوار کابینت ها را بدون یک مانع بزرگ در مسیر کابینت ها نشان می دهد.

بنابراین، این مورد وسط اتاق را نسبتا باز نگه می دارد، تا از بحث و خطای دید جلوگیری کند، و امکان ذخیره سازی بیشتر در کابینت ها را فراهم می آورد.آشپزخانه


امتیاز این مطلب:
به اشتراک بگذارید :
مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید Click here to cancel the reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

loader....