با توجه به تنوع مصنوعات چوبی که در ایران با چوب روس عرضه می شوند و البته از محبوبیت لازم در بین مردم نیز برخوردار است، برآن شدیم تا به پاره ای از ابهامات موجود در مورد اینگونه مصنوعات چوبی پاسخ دهیم و این باب را با پاسخ به سئوالی که از جانب تعدادی از هموطنان عزیزمان در وب سایت ها مطرح شده است آغاز می نمائیم؛ سئوال مطرح شده در خصوص ترکهای ایجاد شده در محل اتصالات اینگونه مصنوعات می باشد.

destroy-break-in-wood1

در ابتدا باید به این نکته توجه شود که ایجاد شکافهای سطحی، خصوصا در محل اتصال مصنوعات چوبی ساخته شده از چوب روس یک امر طبیعی و به دلیل تغییر درجه دمای محیط می باشد، چرا که طبق اصل انبساط و انقباض مواد، چوبها هم در محیط های سرد و گرم دچار تغییر اندازه می شوند، که البته این انبساط و انقباض در چوبهای روس شدیدتر بوده و در نتیجه معمولا در محل اتصال اینگونه مصنوعات چوبی ترکهای سطحی و بندرت شکافهای عمیقی ایجاد می گردد.حال با ذکر این مقدمه میتوانید از روش های زیر برای تعمیر مصنوعات چوبی خود استفاده نمائید:

حالت اول: اگر میزان شکاف به حدی باشد که وسیله مورد نظر تراز خود را از دست بدهد نیاز به تعمیر اساسی داشته و می بایست وسیله چوبی از محل اتصال موردنظر باز شده و پس از قرار دادن مقداری چست چوب در بین اتصال، آنرا با پیچ دستی بسته و به مدت یک ساعت در محلی که فشار یا تکانی به آن وارد نشود نگهداری نمائید.

حالت دوم: اگر شکاف ایجاد شده چندان محسوس نباشد، می توان از آن چشم پوشی نمود، چراکه این مورد کاملا طبیعی است؛ حال در صورت تمایل شما به رفع این شکافها، می بایست اقدامات زیر را با دقت دنبال نمائید: 1- ابتدا مقداری مل (خاک بتونه)، سیریش و پودر زرد رنگی بنام گل ماشین بمقدار خیلی کم (که در صنعت چوب کاربرد دارد) را با آب مخلوط نموده تا ماده خمیر گونه ای که تقریبا به رنگ چوب روس خودرنگ می باشد، بدست آید. 2- در این لحظه بوسیله خمیر حاصله، شکاف های مورد نظر را پر نمائید. در مرحله آخر برای همرنگ شدن رنگ تعمیر شده با چوب روس از اسپری کیلر فوری استفاده نمائید. برای این کار بعد از خشک شدن سطح بتونه شده، مقدار از اسپری را بروی سطح خشکی پاشیده و بوسیله قلموی ریز بروی بتونه بکشید. البته در اکثر موارد نیازی به استفاده از اسپری کیلر نیست زیرا خمیر بدست آمده تقریبا همرنگ چوب روس می باشد.

destroy-break-in-wood

با مبلمان قدیمی چه کنیم؟ آنها را دور بریزیم یا بازسازی نماییم؟ ممکن است در زیر زمین یا گوشه کنار منزلتان چند قطعه مبلمان رنگ و رو رفته پیدا شود. در اینگونه موارد باید ابتدا بررسی کنید آیا ارزش بازسازی دارند یا نه و اگر ارزش بازسازی داشتند باید ببینید از بین دو گزینه زیر کدامیک مناسب تر ست: ترمیم پرداخت موجود بر روی آنها، یا زدودن کامل پرداخت قدیمی و پرداخت مجدد آن. ترمیم کنیم یا از خیرش بگذریم؟ در بیشتر موارد، آنچه باعث دلزگی افراد میشود پرداخت نامطلوب مبلمان نیست، بلکه عیوب ساختاری پیشرفته در آن است از جمله: روکش ورآمده یا کنده شده، اتصالات ضعیف، قطعات شکسته و غیره. در اینگونه موارد پرداخت مجدد مبلمان شاید ارزش وقت و زحمت لازم را نداشته باشد. درست است که زدودن و پرداخت مجدد قطعات مبلمان یکی از بهترین راهکارها برای تعمیر و بازسازی مبلمان قدیمی است ولی باید دانست که زدودن لایه های قدیمی رنگ و پرداخت، کار پر دردسر و قت گیری است. از این رو پیش از آنکه کار را به طور جدی آغاز نمایید نخست بخش کوچکی را بزدایید تا از زیبایی چوب زیرین اطمینان حاصل شود؛ سپس با پارچه ای، بخش رنگ زدایی شده را با آب یا حلال های معدنی، تر کنید تا رنگ و بافت اصلی چوب کاملا مشخص شود. تمام رنگ ها و پرداخت ها را می توان زدود، برخی را به آسانی و برخی دیگر را به دشواری. مراقب پرداخت های ضخیم، شفاف و پلاستیکی شکل باشید که معمولا بر بروی سطوح میز پیشخوانها استفاده می شود. اینگونه پرداخت ها در مقابل اکثر حلال های شیمیایی مقاومت نشان می دهند و زدودن آنها با سمباده ممکن است باعث آسیب به زیر ساخت مبلمان شود. رنگهای شیری که از جمله بادوام ترین و قدیمی ترین پرداخت ها می باشند نیز در مقابل برخی زداینده های رنگ مقاوم اند، از این رو بهتر است برای اینگونه پرداخت ها از قلیاب و یا زداینده های مخصوص رنگ های شیری استفاده کنیم. نکته ی مهم این است که "آیا این زحمت ارزشش را دارد؟"

چه مواقعی اقدام به بازسازی پرداخت کنیم؟ بسیاری از قطعات مبلمان و کابینت آشپزخانه دارای پرداختهای شفافی بر روی لایه ای از رنگ هستند. اگر پرداخت کامل بوده و پوسته نشده و در هیچ کجای مبلمان نمی توان ناحیه ی بزرگی یافت که پرداخت آن از بین رفته باشد، میتوان فرآیند بازسازی را به آسانی انجام داد. فرآیند بازسازی ممکن است شامل عملیات متعددی باشد از جمله: پاک کردن، زدودن لکه های سفید، هموار کردن خراش های سطحی، ترمیم خراش ها و خش های عمیق، پرکردن سوراخها و صدمات احتمالی، و اعمال یک دست پرداخت مجدد. گاهی برای رسدن به نتیجه ی مطلوب باید تمام مراحل فوق را (به ترتیب) انجام دهیم.

پاک کردن: کار را با پاکسازی سطحی پرداخت قدیمی آغاز کنید. اگر سطح کار زیاد کثیف نیست از محلول آب صابون رقیق استفاده کنید و اگر سطح کار آغشته به آلودگی های روغنی، گریس و یا واکس باشد از حلال های قوی تر و معدنی استفاده کنید. اگر کثیفی خیلی زیاد باشد از پشم فولاد شماره چهار صفر (0000) استفاده کنید تا زدودن آلودگی از سطح کار آسان تر شود. گاهی اوقات از این نکته متعجب خواهید شد که با پاک کردن ساده ی سطح کار، مبلمان به وضعیتی می رسد که به راحتی می توان از آن استفاده نمود.

زدودن لکه های سفید: وقتی سطح کار را از آلودگی های روغنی و واکس پاک می کنیم ممکن است لکه های سفیدی که بر اثر ریخته شدن آب به وجود می آیند خود نمایی کند. این لکه ها عموما به راحتی پاک می شوند ولی اگر بد قلقی کردند، بهترین راه، استفاده از پارچه ی آغشته به الکل صنعتی است. توجه داشته باشید که پارچه باید فقط کمی به الکل صنعتی آغشته شود و نباید پارچه را کاملا در الکل صنعتی غوطه ور کرد به طوری که کاملا اشباع شود. الکل غلیظ ممکن است سبب زودگی ناخواسته ی اصل پرداخت شود.

مالش سطح کار: اگر کیفیت سطح کار بطور کلی خوب باشد وفقط در برخی قسمتها خراشهای سطحی ایجاد شده باشد، کافی است سطح کار را به پشم فولادی چهار صفر مالش دهید. ابتدا پشم فولادی را به واکس خمیری آغشته کنید و سپس در جهت الیاف چوب آن را مالش دهید؛ بدین صورت می توان خراشهای سطحی و باریک را برطرف نمود. بی درنگ پس از پایان مالش، سطح کار را از واکس اضافی پاک کنید و اجازه دهید خشک شود تا درخشندگی موردنظر بوجود آید. برای دستیابی به سطح کاملا براق و درخشنده، از ترکیبات مالشی و پولیشی مورد استفاده در صنعت نقاشی خودرو استفاده کنید.

نازک کاری های پایانی: وقتی سطح کار از آلودگی ها پاک شد، تمام خراش ها و عیوب سطحی خودنمایی می کنند. اکثر فروشگاههای رنگ و یراق، انواع پرداختهای محتلف را با رنگهای متنوع عرضه می کنند. برخی از انواع پرداخت ها که برای لکه گیری ساخته شده اند به صورت ماژیک می باشند و به همان صورت نیز به کار می روند. نوک این ماژیک ها از نمد ساخته شده است و به راحتی می توانید آن را در راستای خراش و خراشیدگی های هدایت کنید تا پرداخت زدوده شده در آن قسمت، ترمیم شود. بهتر است چند ماژیک با سایه های نزدیک به آنچه مبلمان شماست بخرید و پس از آزمودن آنها، از بهترین شان استفاده کنید. گاهی نیز حالت ترکیبی از دو یا چند ماژیک، بهترین نتیجه را می دهد. همچنین، انواع واکس برای پرکردن سوراخ ها و آسیب های عمیق نیز وجود دارد. برخی از این واکس ها به صورت گچ تخته سیاه ساخته می شود. شیوه ی کا با این واکس ها بدین گونه است: ابتدا واکس را بر روی سوراخ بمالید تا سوراح را پرکند. سپس با لبه ی کارت اعتباری یا لبه ی کاردک یا لیسه، سطح کار را صاف کنید تا هموار شود.

پولیش فرانسوی: پولیش فرانسوی یکی از راهکارهای قدیمی برای اصلاح کیفی سطح کار پرداختهای شفاف است. در واقع پولیش فرانسوی چیزی نیست به جز اعمال یک لایه ی نازک شلاک (لاک الکل) با تکه ای پارچه بر روی سطح کار. اینگونه پولیش فرانسوی به خوبی فرسودگی های کوچک و سطحی را برطرف می کند ولی نقطه ضعف آن این است که در مقابل گرما و الکل کوچکترین مقاومتی از خود نشان نمی دهد؛ بعلاوه لازم است مهارت و تجربه ی کافی داشته باشیم تا سطح کار از کیفیت مطلوب برخوردار شود.

لایه محافظ: اگر ضخامت پرداخت قدیمی نازک شده باشد و احتمال آسیب به آن زیاد باشد می توان لایه ی پرداخت دیگری به عنوان لایه ی محافظ برروی آن اعمال نمود. بطور کلی می توان گفت که تقریبا بر روی تمام انواع پرداخت ها می توان لایه ی محافظی از همان جنس اعمال نمود. ولی اگر مطمئن نیستید نوع پرداخت قبل چیست، بهتر است از گزینه های ایمن تر استفاده کنید. ابتدا سطح کار را پاک کنید و با سمباده ی دانه 320 آن را بسایید. مراقب باشید که سمباده کاری باعث زدودن کامل سطح پرداخت و رسیدن به زیر ساخت چوبی نشود. در صورتی که پرداخت را سهوا از بین بردید مجبور خواهید شد اقدامات ترمیمی لازم را انجام دهید. اگر در بازار رنگ و پرداخت محل اقامتتان یافت شود، بهتر است از پرداخت زینسر استفاده کنید چرا که به هرگونه پرداختی می چسبد و با تمام پرداختها از جمله پرداخت های آب پایه سازگاری دارد. یک دست را به عنوان آستر بزنید و سپس تا رسیدن به درخشندگی و شفافیت دلخواه، چند دست بزنید. پلی اورتان های روغن پایه را نیز می توان بر روی تمام انواع پرداخت به کار برد. این پرداختها، دوام بیشتری نیز دارند. یکی دیگر از راهکارها استفاده از رنگ های روغنی است.

destroy-break-in-wood3

پرداخت مجدد: در صورتیکه هیچکدام از راهکارهای فوق مناسب نبود، اقدام به زدودن پرداخت قدیمی و اعمال پرداخت مجدد نمایید. زدودن پرداخت مبلمان های بسیار قدیمی باعث کاهش ارزش آنها می شود از این رو پیش از اقدام به کار ابتدا از خبرگان عتیقه بخواهید مبلمان شما را ارزیابی نمایند. از طرف دیگر قطعات کهنه و فرسوده ی معمولی اگر بخوبی پرداخت زدایی شده و مجدد پرداخت بخورند، ارزش افزوده ی زیادی حاصل می شود. شخصا برای زدودن لایه های پرداخت قدیمی از شیوه های ترکیبی استفاده می کنم. با کمک سشوار صنعتی می توانید لایه های ضخیم رنگ و پرداخت را نرم کرده و سپس بزدایید. سپس با استفاده از خمیر زداینده ی رنگ می توانید با قیمانده های پرداخت را از گوشه ها و کنج ها پاک کنید. در مورد لایه های رنگ و پرداخت نازک و یا آنهایی که فقط یک دست بر روی آنها اعمال شده، مستقیما به سراغ زداینده های شیمیایی بروید. هر دو روش فوق از سمباده کاری سطح کار آسان تر و سریع تر خواهند بود و بعلاوه احتمال صدمه رساندن به زیر ساخت چوبی و یا روکش چوبی که درست در زیر لایه ی پرداخت قرار دارد نیز وجود نخواهد داشت. در اینجا لازم است در مورد پرداخت هایی که پیش از سال 1356 ه.ش (1978 م.) ساخته می شدند هشدار دهیم، این پرداخت ها حاوی "سرب" هستند، در نتیجه اگر مطمئن نیستید که پرداخت موردنظر پس از سال 1356 ه . ش ساخته شده است یا خیر، به هیچ وجه آن را با سمباده کاری نزدایید و از سشوار صنعتی نیز برای گرم کردن و زدودن آن کمک نگیرید. در این موارد، استفاده از زداینده های شیمیایی، ایمن تر و بهداشتی تر خواهد بود؛ فقط توجه داشته باشید پیش از دور ریخت آنها از خشک شدن حلال و سفت شدن تفاله ای رنگ زدوده شده اطمینان حاصل کنید. برای راهنمایهای بیشتر در مورد شیوه ی صحیح زدودن رنگ های محتوی ترکیبات سربی به دفتر کنترل آلودگی های سربی وزارت بهداشت مراجعه نمایید. گاهی زدودن لایه های قدیمی رنگ باعث نمایان شدن چوب زیبای زیر آن می شود؛ گاهی نیز زدودن رنگ ها باعث هویدا شدن جوربندی نامناسب نقوش چوبی در یک مبلمان یا ترکیب بندی بدشکل گونه های مختلف چوب در کنار هم می شود، در اینگونه موارد اصلا نگران نباشید چراکه به هر حال می توانید از انواع مختلف گزینه های رنگ و پرداخت موجود در بازار برای پرداخت مجدد آن استفاده کنید.


امتیاز این مطلب:
به اشتراک بگذارید :
مطالب مرتبط

نظر خود را بنویسید Click here to cancel the reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*

loader....