درگذشته جهت اتصال قطعات مختلف چوب و فرآورده های چوبی از پیچ چوب و کمی پیش تر از انواع دوبل های چوبی استفاده می شد . اما امروزه با توجه به پيشرفت هاي صورت گرفته در صنعت استفاده از گونه جديدي از اتصالات با نام مستعار پيچ اليت رواج يافته است. پيچ هاي mini fix كه امروزه بيشتر با نام پيچ هاي اليت در بازار مشهور هستند در سال 1980 در شركت HAFELE ابداع و توليد گرديد. اين دسته از پيچ ها به مرور به ايده اي مناسب براي اتصال با ضريب امنيت بالا و استاندارد در صنايع  چوب تبديل شد. پيچ هاي اليت قابليت نگهداري و اتصال دو قطعه را به صورت دايمي و يا موقت حتي بدون استفاده از پيچ هاي معمولي مانند پرچ،پيچ خودكار و .... را دارا مي باشد.

minifix2

اجزا پيچ  mini fix پيچ هاي اليت از سه قسمت تشكيل شده است كه عبارتند از يك پيچ و يك مهره (خرچنگي) و يك رول پلاك

mini_fix_and_bolt

طريقه نصب پيچ اليت ابتدا بايد رول پلاك بر روي چوب اول تعبيه گردد و پيچ در آن قرار گرفته و نصب گردد، سپي مهره نيز بايد بر روي چوب ديگر تعبيه گردد. سپس با كنار هم قرار دادن دو قطعه كنار يكديگر و چرخاندن مهره حول پيچ دو قطعه به هم متصل مي گردند.

sistema-minifix-soluciones Boon fixing instructions

مزاياي پيچ هاي اليت 1- کلیه مراحل سوراخ کاری توسط دستگاه انجام می شود ، در عین حال که سرعت در تولید بالا می باشد اما دقت کار بی نظیر است . 2- استحكام كششي بالا طي انجام آزمايشات و تست هاي متفاوت در زمينه مقايسه پيچ هاي اليت با پيچ هاي معمولي ثابت گرديده كه استحكام كششي پيچ هاي اليت در برابر فشار بيشتر مي باشد. البته قابل ذكر است كه اين استقامت بالا بدون نیاز به چسب و یا هر گونه ماده ی شیمیایی مضر برای طبیعت می باشد. 3- سهولت نصب و كاهش زمان مونتا‍ژ استفاده از پيچ هاي اليت اجازه می دهد تا مونتاژ مبلمان به آساني صورت پذيرد و نیازي به تخصص فنی ، جهت نصب نمي باشد و در عين حال زمان مونتاژ بسيار کاهش پذيرد. 4- ابزار کمتر، مراحل تولید کمتر براي مونتاژ و نصب كالايي كه در آنها پیچ هاي Minifix بكار رفته است ابزار نصب کمي نياز است و تمام مراحل نصب با يك پيچ گوشتي و توسط شخص و تنها با فشار دست انجام پذير است. 5- قابلیت مونتاژ و دمونتاژ محصول به دفعات مونتاژ و دمونتاژ محصول به دفعات کوچکترین تغییري در ظاهر کلی آن ايجاد نمي كند به عبارت ديگر به مرور زمان ، دچار افت کیفی یا شل شدن نمی شود. 6- عدم نمایش محل اتصال در اتصال توسط پیچ هاي معمولي، محل مورد اتصال و جای سوراخ پیچ دیده می شود كه براي پوشاندن آنها اغلب از برچسب هاي مخصوص استفاده مي گردد، اما در اتصال الیت با چنین مسئله ای روبرو نيستيم. minifix

مطالب مرتبط

 1. a_rezaeinia

  خیر، دو مدل ابزار برای این کار وجود دارد یکی دستگاه های تمام اتوماتیک و دیگری دستگاه دستی که برای این کار تهیه شده است. اما کاملا دستی و بدون ابزار نمی توان از این روش استفاده کرد

 2. وحید

  سلام پیچ الیت را میشه دستی زد یعنی بدون ماشین سوراخ زن با تشکر

 3. h.ghafari

  با سلام. شلف ها مانند تمام محصولات چوبی دیگر همانند سرویس های خواب ، کمدها ، جاکفشی ها و ویترین ها و بوفه ها اغلب از جنس چوب و یا مصنوعات چوبی مانند mdf ساخته میشوند و به طبع تنوع فراوانی نیز دارند لذا در ساختار آنها از پیچ ها با مدل های متفاوتی نیز استفاده می گردد.پیچ الیت یکی از مناسب ترین پیچ ها در این زمینه است چرا که یرای جابجایی این قابلیت را به مصرف کننده میدهد که براحتی اجزای شلف را از هم جدا نموده و دوباره آن را سرهم نماید.

 4. کاکا

  سلام .این تزئینات به اسم شلف چجوری میسازن ؟‌ از چه پیچی استفاده میشه ؟

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

*