خصوصیات درخت زیتون

اگر درختان زیتون را نداشتیم چه می‌شد؟! سالادها بدون روغن زیتون، طعم جالبی نداشتند و خشک بودند؛ غذاها به تابه‌ها می‌چسبیدند و پیتزاها فقط با نمک و ادویه‌های دیگر تزیین می‌شدند! پس بیایید نگاهی به خصوصیات درخت زیتون داشته باشیم و ببینیم علاوه بر این کاربردها، چه چیز دیگری این درختان را متمایز می‌کند.

زیتون را باید یک درخت کوچک معرفی کرد که از خانواده گیاهان Oleaceae محسوب می‌شود. جالب است بدانید که این گیاهان تنها درختان بومی حوضه مدیترانه هستند و بیش از هزاران سال است که توسط انسان‌ها کشت می‌شوند.

اهمیت این درختان به تولید میوه و روغنی است که از آن می‌گیرند. زیتون و روغن زیتون با داشتن ارزش غذایی فوق العاده خود، می‌توانند در کنار بسیاری از غذاها مصرف شوند و باید گفت که در بسیاری از کشورها از آمریکای جنوبی گرفته تا چین و استرالیا، تولیدات این درخت طرفدار بسیاری دارد.

از طرف دیگر این درختان، چوب بسیار باکیفیتی هم دارند؛ به عنوان مثال تعدادی درخت زیتون در کشور پرتغال است که نزدیک به 3500 سال قدمت دارند. اما تصویر نمادین زیتون را هم نباید فراموش کرد. شاخه‌های زیتون با نوع رویش خود سالهاست که اهمیت معنوی پیدا کرده و نمایانگر شکوه و صلح هستند.

گیاه زیتون

خصوصیات درخت زیتون از نظر شکل ظاهری

سیستم ریشه‌ها

درختان زیتون کاملا مقاوم هستند و این ویژگی را به لطف ریشه‌های محکم خود به دست آورده‌اند. ریشه در این گیاهان کم عمق، اما کاملا پهن و گسترده با یک پایه بنیادی قوی است. بیشتر اوقات این ریشه‌ها در خاک دوانده می‌شوند؛ اما ممکن است گاهی هم آنها را در سطح زمین ببینید. آنها به ثبات درخت کمک می‌کنند و بیشترین میزان جذب آب را دارند.

ریشه عمودی، یکی از ویژگی‌های درختان خاصی است که آنها را به هویج شبیه می‌کند؛ این ریشه‌ها بسیار بزرگ هستند و تعداد آنها کم است و به صورت عمودی در دل خاک رشد می‌کنند. درنتیجه می‌توانند یک پایه ثابت و مقاوم برای درخت ایجاد کنند؛ به طوری که حتی در شرایط خشکسالی امکان جذب رطوبت توسط این ریشه‌ها وجود دارد.

ابعاد درخت

برای بررسی خصوصیات درخت زیتون باید به ابعاد آن هم اشاره کنیم که به عنوان یک درخت کوچک یا درختچه نسبتا بزرگ طبقه بندی می‌شود. قد آنها می‌تواند بین 8 تا 15 متر باشد و تنه آنها قطور است.

الگوی رشد

تنه درختان زیتون معمولا به شکل گسترده با کمی پیچ و تاب رشد می‌کند. این تنه‌ها می‌توانند یک تا چند ساقه داشته باشند که در سطح زمین به یک تنه می‌رسند. درختانی که به صورت طبیعی رشد می‌کنند اغلب ساقه‌های گسترده‌تر و با پیچ و خم بیشتری دارند. اما با مراقبت از الگوی رشد می‌توان شکل آنها را گرد و جذاب کرد.

درخت زیتون طبیعی

پوست درخت

پوست درخت زیتون با توجه به سن و محل رشد آن می‌تواند از قهوه‌ای روشن تا خاکستری روشن متفاوت باشد. یک درخت جوان پوست صافی دارد و هر چه سن آن بیشتر می‌شود، پوست خشن‌تر و با تغییر الگوی رشد، پیچ خورده‌تر خواهد شد. پوست درختان بالغ شکاف‌های عمیق و برجستگی‌هایی دارد و ممکن است دارای صفحات نازکی باشد که ظاهر پوسته پوسته به آن می‌دهد.

شاخ و برگ

یکی از خصوصیات درخت زیتون همیشه سبز بودن آن است. در واقع شاخ و برگ آنها بدون توجه به فصل، در تمام طول سال سبز باقی خواهد ماند.

برگ این درختان نیز به رنگ سبز مایل به نقره‌ای است که قسمت زیرین برگ، کمرنگ‌تر و بخش رویی آن مات است. برگ‌ها به شکل یک مستطیل باریک یا دوکی شکل هستند که معمولا بین 2.5 تا 10 سانتی متر طول و 1 تا 4 سانتی متر عرض دارند. برگ درختان زیتون به طور متقارن در امتداد شاخه‌ها رشد می‌کنند.

ویژگی برگ زیتون

درختان زیتون چگونه تولید مثل می‌کنند؟!

گل‌ها

دو نوع گل مختلف در این درختان وجود دارد. گل‌های نر، گرده تولید می‌کنند و گل‌هایی که به آنها perfect می‌گویند هر دو ویژگی نر و ماده را دارند. گل‌های نر به رنگ زرد / سفید هستند؛ در حالی گل‌های نرماده رنگ سبز / زرد دارند. این گل‌ها 4 گلبرگ ساده و پرچم‌های زرد روشن دارند.

گل‌ها به صورت خوشه‌ای می‌رویند و یک درخت می‌تواند هر دو نوع گل را داشته باشد. گل‌هایی که دارای خصوصیات جنسی نرماده هستند، توسط حشراتی مانند زنبور عسل یا از طریق باد گرده افشانی می‌شوند.

گل درخت زیتون

میوه

برای آشنایی با خصوصیات درخت زیتون باید میوه آن را هم شناخت. زمانی که گل بارور می‌شود، میوه‌ای به شکل آلو تولید می‌شود. این میوه کوچک بوده و هسته‌ای در مرکز آن قرار دارد که آن را زیتون نامیده‌اند. زمانی که میوه‌ها در طبیعت رشد کنند، نسبت به زمانی که به شکل تجاری تولید می‌شوند، معمولا گوشت کمتری داشته و کوچک‌تر هستند.

میوه زیتون به شکل بیضی است و پوستی نازک با بافت گوشتی ضخیم دارد. این میوه‌ها می‌توانند به رنگ سبز یا بنفش باشند. زیتون‌های سیاه در واقع با رنگ مصنوعی تولید شده‌اند.

انواع زیتون را می‌شناسید؟!

حالا که با کلیات خصوصیات درخت زیتون آشنا شدید، باید انواع آنها را بشناسیم. زیتون‌ها را در 3 گروه مختلف طبقه بندی می‌کنند که این طبقه بندی بر اساس فصل برداشت میوه‌هاست. 90 درصد از زیتون‌های برداشت شده برای تهیه روغن زیتون استفاده می‌شود و 10 درصد باقی مانده در غذاها یا کنار آنها استفاده می‌شود.

  1. زیتون سبز – این زیتون زمانی چیده می‌شود که به اندازه کامل رسیده باشد، پوست آنها رسیده به نظر می‌رسد، اما بافت داخلی هنوز کمی سفت و تلخ است.
  2. زیتون نیمه رسیده – این زیتون را زمانی که تازه چرخه رسیدن خود را آغاز کرده، از درخت جدا می‌کنند. زمان برداشت آنها از روی رنگ پوست آنها مشخص می‌شود که از سبز به قرمز یا قهوه‌ای تغییر رنگ دهند. اگر چه پوست آنها رسیده به نظر می‌رسد، اما بافت داخلی کامل نرسیده است.
  3. زیتون سیاه یا کاملا رسیده – این زیتون زمانی برداشت می‌شود که پوست و بافت داخلی به طور کامل رسیده باشد. رنگ آنها بنفش یا قهوه‌ای است و گوشت داخلی کاملا نرم و خوش طعم است.

زیتون‌ها پس از برداشت باید فرآوری شوند. زیرا زیتون‌های خام بسیار تلخ هستند و برای این که خوش طعم شوند نیاز به فرآوری دارند.

بلوغ جنسی درختان و زمان میوه‌دهی

یک درخت زیتون متوسط می‌تواند از 5 سالگی به بعد گل و میوه دادن را شروع کند. البته این اتفاق معمولا در نزدیکی سن 12 سالگی رخ می‌دهد. درختان زیتون می‌توانند نزدیک به 3500 سال عمر کنند.

میوه زیتون

نگاهی به منشا تاریخی درختان زیتون

بعد از شناخت خصوصیات درخت زیتون بد نیست به منشا تاریخی آن هم نگاهی داشته باشد. باید گفت که این درختان برای زمان‌های بسیار طولانی روی زمین زندگی کرده‌اند. شواهد فسیلی نشان می‌دهد که درختان زیتون حدود 20 تا 40 میلیون سال پیش و از دوران الیگوسن وجود داشتند.

برداشت زیتون وحشی از 19000 سال پیش از میلاد مسیح در شرق مدیترانه آغاز شد و تخمین می‌زنند که طی 7 هزار سال گذشته این درختان توسط انسان‌ها کشت شده باشند.

جالب است بدانید که این درختان همیشه سبز هیچ گاه در آمریکای شمالی به صورت طبیعی رشد نکردند. بلکه توسط استعمارگران اسپانیایی در سال 1500 به قاره آمریکا آورده شدند و بعد از آن به یکی از منابع با ارزش و اصلی کشاورزی در این قاره تبدیل شدند.

درختان زیتون در کجا رشد می‌کنند؟

از زمان پیدایش این گیاهان، آنها در سراسر کره زمین کشت شده و در هر موقعیت جغرافیایی که آب و هوای مناسبی برای آنها داشته باشد، شکوفا می‌شوند. معمولا آنها را می‌توان در دامنه‌هایی از جنس سنگ آهک یا در امتداد خط ساحلی دید.

اگرچه بیشترین جمعیت درختان زیتون در منطقه مدیترانه رشد می‌کنند، با این حال باغ‌های زیتون بسیاری در آمریکای جنوبی، آمریکای شمالی، آفریقای جنوبی، چین، استرالیا، نیوزلند و مکزیک وجود دارد.

شرایط رشد و پرورش درخت زیتون چیست؟

خاک

درختان زیتون می‌توانند در هر نوع خاک، حتی خاک حاصل از خاک رس رشد کنند. این درختان عملکرد خوبی در خاک‌های غنی ندارند، زیرا آنها را مستعد ابتلا به بیماری‌های خاص می‌کند. زیتون در خاکی که مواد مغذی کمتری داشته باشد، بهتر رشد می‌کند.

سطح آب

یکی از خصوصیات درخت زیتون این است که به لطف ریشه مقاوم و کم عمق خود، تحمل خوبی در برابر خشکی دارد. هرچند که ترجیح می‌دهد در مناطقی که بارندگی سالیانه متوسط است، رشد کند.

درجه حرارت

اگرچه درختان زیتون نسبت به سرما مقاوم هستند؛ اما اگر دمای زمستان به زیر 10 درجه سانتی گراد برسد، نمی توانند زنده بمانند.

قرارگیری در معرض نور خورشید

درختان زیتون در برابر سایه مقاوم نیستند و باید در شرایط کاملا آفتابی نگهداری شوند.

نگهداری از زیتون در خانه

از درختان زیتون چه استفاده ای می‌کنند؟!

استفاده در دکوراسیون به دلیل زینتی بودن

از آنجایی که این درختان شاخ و برگ‌های همیشه سبز و گسترده، گل‌های بهاری دوست داشتنی، مراقبت آسان و میوه خوراکی دارند، می‌توانند یک درخت زینتی فوق العاده باشند. به لطف اندازه کوچک‌شان هم به راحتی می‌توانند بونسای شده و به عنوان یک درختچه در دکوراسیون داخلی و خارجی استفاده شوند.

استفاده از چوب آنها

شاید انتظار شنیدن این را نداشته باشید؛ اما چوب زیتون یکی از چوب‌های با ارزش است که به بافت سخت، دوام و دمای احتراق بالایش شناخته می‌شود. رنگ زرد یا قهوه‌ای روشن با رگه‌هایی از قهوه‌ای تیره، محبوبیت و جذابیت این چوب را بیشتر هم می‌کند.

یکی از خصوصیات درخت زیتون رشد نسبتا کند و اندازه کوچک آنهاست. به همین دلیل هم قیمت چوب زیتون نسبتا بالاست و از آن برای مبلمان‌های ظریف، ظروف چوبی و وسایل تزیینی استفاده می‌شود.

استفاده از میوه

این یک واقعیت شناخته شده است که درختان زیتون بیش از هر چیزی برای استفاده از میوه‌هایشان کشت داده می‌شوند. همان طور که پیش‌تر هم گفتیم 90 درصد زیتون‌های برداشت شده برای تهیه روغن زیتون استفاده می‌شوند؛ در حالی که تنها 10 درصد آنها به سفره‌های غذا راه پیدا می‌کنند.

روغن زیتون

با کاشت درخت زیتون نماد صلح را در خانه‌تان داشته باشید!

در این بخش به طور کلی با خصوصیات درخت زیتون آشنا شدیم و روش‌های تولید مثل و شرایط نگهداری از آن را بررسی کردیم. درختچه‌های کوچک زیتون چند سالی است که به دکوراسیون داخلی راه پیدا کردند و در سال‌های گذشته تبدیل به یکی از ترندهای پرطرفدار درکوراسیون داخلی شدند. با وجود شرایط نگهداری ساده و زیبایی این درختان، پیشنهاد می‌کنیم یکی از آنها را در خانه خود داشته باشید و از انرژی منحصر به فرد آنها در اتمسفر خانه‌تان نهایت لذت را ببرید.  

منبع homestratosphere

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. […] محوطه را جذاب‌تر کنند. به عنوان مثال با کاشت چند درخت زیتون می‌توانید محوطه خود را به بهشت ​​کوچک و زیبایی تبدیل […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟