بایدها و نبایدهای اصول نورپردازی

شدت نور در خانه چیزی است که در زمان ورود به آن کاملا مشخص می‌شود. در واقع اصول نورپردازی و طراحی نور را باید یکی از مهم‌ترین عناصر در دکوراسیون داخلی به حساب آورد که می‌تواند در نوع به نظر رسیدن چیدمان خانه، موثر باشد. شما می‌توانید با نور مناسب طراحی یک بخش از آپارتمان خود را به رخ بکشید و آن را زیباتر جلوه دهید.

اتمسفر یا حال و هوای یک فضا، بستگی زیادی به شدت نور و رنگ نور دارد و شما با چند تغییر کوچک می‌توانید به کلی یک فضای داخلی را تغییر دهید. اگر می‌خواهید بدانید برای طراحی نور و روشنایی باید چه نکاتی را در نظر داشته باشید، در این بخش همراه ما باشید. در این بخش نکاتی را در رابطه با تعادل بین نور متمرکز و نور پراکنده، شدت و دمای نوری مورد نیاز در هر بخش خانه را برای داشتن یک طراحی فوق‌العاده، گردآوری کرده‌ایم.

معیارها و اصول نورپردازی دکوراسیون داخلی

از آنجایی که توجه انسان به نور جلب می‌شود، محیط نورپردازی نباید یکنواخت باشد. انسان به طور ذاتی به دنبال روشن‌ترین موقعیت‌های اطراف خود می‌گردد. بنابراین شدت نور در خانه باید به گونه‌ای باشد که قسمت‌های مشخصی را برجسته‌‌تر نشان دهد. به عنوان مثال وسایل یا چیدمان به‌خصوصی که می‌خواهید توجه بیشتری را به آن جلب کنید، باید نور مناسب داشته باشد؛ مثلا میز غذاخوری، کتابخانه، آثار هنری روی دیوار و موارد دیگری که در نظر گرفته‌اید.

نورپردازی اتاق ها

علاوه بر این انسان‌ها نسبت به نوع نوری که آنها را احاطه می‌کند نیز حساس هستند. در واقع باید این طور بگوییم که روحیه افراد تحت تاثیر دما و شدت نور است:

  • نور مسقیم و سرد برای تمرکز روی کار، فعالیت و انرژی بخشی مناسب است.
  • نور ملایم و گرم می‌تواند آرامش، صمیمت و راحتی را القا کند.

در ضمن برخی از فعالیت‌ها باید با شدت نور خاصی همراه باشند. به عنوان مثال اگر یک میز کار در خانه دارید، باید با استفاده از اصول نورپردازی ، روشنایی مطلوبی را برای آن فراهم کنید. در حالی که اتاق تلویزیون می‌تواند نور ملایم‌تری داشته باشد.

سه معیار مهم برای تنظیم شدت نور در خانه

  1. شدت نور محیطی مورد نظر
  2. رنگ نور (نرم یا شدید)
  3. نحوه پراکندگی و توزیع نور برای برجسته کردن دکوراسیون اتاق‌ها

برای این که این 3 معیار را ساده‌‌ترکنیم، در نظر داشته باشید که:

  • نور پراکنده، در تمام بخش‌های اتاق به شکل یکسان توزیع می‌شود. در نتیجه شدت نور در یک فضا را یکسان می‌کند.
  • نور متمرکز یا روشنایی مستقیم برای برجسته کردن یک منطقه یا موقعیت خاص کاربرد دارد.

اصول نورپردازی با نور پراکنده

با نورپردازی پراکنده، روشنایی کل اتاق یکسان است. این نوع نورپردازی دو مولفه اصلی دارد: شدت نور و رنگ نور.

نور مناسب خانه

شدت نور با واحد اندازه‌گیری لومن سنجیده می‌شود و به میزان روشنایی که یک لومن در یک مترمربع ایجاد می‌کند، یک لوکس گفته می‌شود. هر چه عدد این واحد بزرگ‌‌تر باشد به معنی روشنایی بیشتر یک سطح است. به عنوان مثال یک شمع 20 لوکس و یک لامپ معمولی 100 لوکس شدت نور دارد. در جدول زیر شدت نور در خانه و رنگ نور مناسب فضاهای مختلفی که افراد حرفه‌ای پیشنهاد داده‌اند را آورده‌ایم:

شدت نور اتاق یا اتمسفر مورد نظر رنگ نور
25 تا 50 لوکس سالن اصلی، اتاق ناهارخوری، اتاق بزرگسالان برای ایجاد فضای آرام و عاشقانه گرم
100 تا 150 لوکس سالن اصلی، اتاق ناهارخوری، آشپزخانه، اتاق بزرگسالان، دفتر برای ایجاد جو راحت و آرام    گرم
200 تا 250 لوکس فضای کار (دفتر، کتابخانه) و اتاق کودکان (مهد کودک یا اتاق بازی) سفید
350 تا 500 لوکس محیط‌های دارای فعالیت زیاد (دفتر، کارگاه) و راهروها یا ورودی‌ها برای ایجاد اتمسفر فنی و تکنیکی سفید

اصول نورپردازی با نور مستقیم و متمرکز

از روشنایی مستقیم برای برجسته کردن موارد خاصی در دکوراسیون استفاده می‌شود. مثلا در اتاق نشیمن می‌توان وسایل دکوری و اشیاء تزیینی که روی دیوار قرار دارند را با شدت نور مناسب، روشن کرد. در اتاق ناهارخوری معمولا میز را با روشنایی سقفی که روی میز متمرکز است، برجسته‌‌تر نشان می‌دهند.

به طور کلی متخصصان نورپردازی عقیده دارند مناطقی که باید با نور مستقیم نورپردازی شود، باید شدت نوری 3 تا 5 برابر نورپردازی معمولی داشته باشد. بنابراین برای این کار اعداد جدول بالا را باید در 3 یا 5 ضرب کنید.

شدت نور در خانه

نورپردازی متمرکز به صورت مجزا استفاده نمی‌شود. برای ایجاد مناسب‌ترین شدت نور در خانه باید نور مستقیم را با نور پراکنده‌ای که شدت کمتری دارد، تکمیل کنید.

به طور خلاصه…

برای اجرای اصول نورپردازی و ایجاد نور مناسب باید دو اصل را در نظر بگیرید. اول این که یک فضای آرامش بخش چه اتاق باشد و چه جایی برای مطالعه، باید با یک نور پراکنده 50 تا 150 لوکس و رنگ گرم روشن شود. نقاطی که قرار است برجسته‌‌تر دیده شوند، 3 تا 5 برابر نوردهی بیشتری نیاز دارند و 160 تا 500 لوکس شدت نور بهتری برای آنهاست. برای نور متمرکز معمولا از چراغ‌های جهت دار یا آباژورها استفاده می‌کنند. در نهایت این که برای یک محیط که فعالیت بیشتری در آن جریان دارد، شدت نور بیشتر و بین 150 تا 500 لوکس مناسب بوده و رنگ نور باید ملایم تا سرد باشد.

منبع vraimentbeau

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟