اوریگامی در دکوراسیون داخلی

اوریگامی یکی از هنرهای ژاپنی است که از دو واژه «ORI» به معنای تا زدن و «KAMI» به معنای کاغذ آمده است. هنر کاغذ و تای ژاپنی‌ها‌ تنها روی کاغذها باقی نمانده است. امروزه از این هنر منحصر به فرد در زمینه‌ها‌ی مختلفی استفاده می‌شود. به عنوان مثال استفاده از اوریگامی در دکوراسیون داخلی طرح‌ها‌ی جذابی را آفریده که برخی از آنها انعطاف پذیرند و برای صرفه جویی در فضا به کار می‌روند. برخی دیگر هم امکان تغییر در جزئیات وسایل را می‌دهند.

این هنر در سال‌ها‌ی اخیر استقبال زیادی داشته و بسیاری از طراحان و معماران در سرتاسر دنیا از این هنر جذاب الهام گرفته اند و اوریگامی را به وسایل خانه آورده اند. در این بخش می‌خواهیم ببینیم این هنر جذاب چه تغییراتی در دکوراسیون ایجاد کرده و چه کاربردهایی دارد. پس همراه ما باشید.

کاربردهای اوریگامی در دکوراسیون داخلی

پشت بام به سبک اوریگامی

اخیرا طرح‌ها‌ی اوریگامی به دلیل ماهیت تا شدن خودشان در پشت بام‌ها‌ بسیار استفاده شده‌اند. این پشت بام‌ها‌ی مثلثی و تاشو بیشتر در محیط‌ها‌یی استفاده می‌شود که باران‌ها‌ی شدیدی می‌بارد.

با الگوبرداری از هنر کاغذ و تا می‌توان سقف خانه را به شکل مثلثی طراحی کرد تا از خانه در برابر باران‌ها‌ی شدید، طوفان و مواردی از این دست محافظت کرد.

دکوراسیون به سبک اوریگامی در مبلمان

صنعت مبلمان بیشتر از حوزه‌ها‌ی دیگر پذیرای هنر کاغذ و تا بوده است. به لطف تکنولوژی‌ها‌ی جدید و الگوبرداری از هنر اوریگامی مبلمان‌ها‌ی مختلفی طراحی و تولید شده‌اند که به سادگی جمع شده و تبدیل به یک ورقه می‌شوند!

به عنوان مثال طراحان با استفاده از اوریگامی در دکوراسیون داخلی صندلی‌ها‌ی زیر را طراحی کرده‌اند که یک ورقه پلاستیک پلی پروپیلنی است. هر کدام از این ورقه‌ها‌ فقط 5 کیلوگرم وزن دارد و هر فردی می‌تواند به راحتی با تا زدن، آنها را تبدیل به سک صندلی زیبا کند.

این هنر باعث می‌شود حمل و نقل اثاثیه‌ها‌ی بزرگ هم ساده‌تر شود.

اوریگامی در دکوراسیون داخلی

نمونه دیگر دکوراسیون به سبک اوریگامی را در مبلمان زیر می‌بینید. این تصویر یک مبل چرمی را نشان می‌دهد که با استفاده از قوانین اوریگامی تهیه شده است. می‌توانید به راحتی آن را به عنوان یک مبل مدرن یا یک تخت خواب مینیمال و ساده استفاده کنید.

اوریگامی در دکوراسیون داخلی و مبلمان

اما استفاده از اوریگامی در دکوراسیون داخلی به همین جا ختم نمی‌شود. دوست دارید تشک ساحلی خودتان را تبدیل به یک تخت راحتی کنید؟!

اوریگامی این کار را برای شما انجام می‌دهد. تشکی که در تصویر زیر می‌بینید نمونه دیگری از هنر کاغذ و تا در وسایل روزمره است. می‌توانید کناره‌ها‌ی تشک را تبدیل به پایه کرده و یک تخت ساحلی جذاب و راحت داشته باشید.

استفاده از اوریگامی برای طراحی وسایل روشنایی

به جز مبلمان یکی دیگر از حوزه‌ها‌ که به خوبی از هنر کاغذ و تا استفاده کرده، روشنایی است. لوسترها و لامپ‌ها‌ی روشنایی بسیاری به کمک این هنر طراحی شده‌اند که هم ظاهر شیک و مدرنی دارند و هم برخی از آنها را می‌توان تا کرد.

تا کردن بخش‌های مختلف لوسترهای اوریگامی به شما اجازه می‌دهد طرح منحصر به فرد خودتان را داشته باشید.

پرده‌ها‌ی مغناطیسی اوریگامی

یکی از کاربردهای جذاب اوریگامی در دکوراسیون داخلی را می‌توان در طراحی پرده‌ها‌ دید. پرده‌ها‌ی جدید که به سبک اوریگامی طراحی شده‌اند را می‌توانید به راحتی جمع کنید. این پرده‌ها‌ مغناطیسی هستند و با تا زدن هر بخش از آن می‌توانید میزان روشنایی خانه را آن طور که دلتان می‌خواهد تنظیم کنید.

طراحی پرده با اوریگامی در دکوراسیون داخلی

اوریگامی در وسایل تزیینی و دکوراسیون

در آخر به وسایل مختلف تزیینی و چیدمان اشاره می‌کنیم که هنر کاغذ و تا انقلابی در آنها ایجاد کرده است. وسایل تزیینی کوچک و بزرگ از قفسه‌ها‌ی دیواری گرفته تا آویز کلید و وسایل بازی کودکان را می‌توان با الهام از اوریگامی به شکلی جذاب طراحی کرد.

در زیر نمونه‌ها‌یی از این طراحی‌ها‌ را برای شما آورده‌ایم. استفاده از اوریگامی می‌تواند علاوه بر این که طراحی وسایل را جذاب‌تر و مدرن‌تر نشان دهد، در فضا هم صرفه جویی کرده و امکان شخصی سازی وسایل را به افراد می‌دهد.

شاید دنیای طراحی در آینده از آن اوریگامی، این هنر قدیمی ژاپنی‌ها‌ باشد!

منبع mydecorative و weburbanist

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2023 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟