بهترین خاک برای گیاه آپارتمانی

استفاده از انواع گیاهان در فضاهای داخلی آپارتمان‌ها یکی از علایق افراد است. گیاهان با حس سرزندگی و تغییر اتمسفر فضا می‌توانند محیط ما را با طراوت و شاداب کنند؛ اما برای نگهداری اصولی از گیاهان باید بهترین خاک گلدان را برای آنها تهیه کنید.

امروزه انواع خاک‌های گلدان در بسته بندی‌های مختلفی به فروش می‌رسند که هر کدام از آنها برای گیاهان خاصی مفید هستند. با این حال خاک به طور کلی باید منابع مورد نیاز رشد گیاه را در اختیار او قرار دهد.

در این بخش ما می‌خواهیم انواع مناسب خاک برای گیاهان را بررسی کنیم. با انتخاب درست از میان خاک‌های مختلف، می‌توانید گیاهان سالم‌تری داشته باشید و بالطبع انرژی موجود در فضای شما نیز بهتر خواهد بود.

چگونه یک خاک گلدان خوب انتخاب کنیم؟!

اگر تا به حال در این زمینه فعالیت نداشته یا دانش گیاه شناسی خاصی هم ندارید، ممکن است انتخاب خاک مناسب کمی برای شما سخت باشد. خاک را باید منبع سلامت گیاه معرفی کنیم که اگر به درستی انتخاب نشود حتی ممکن است به نابودی گیاه شما بینجامد. پس اگر می‌خواهید یک انتخاب درست داشته باشید، نکات زیر را به خاطر بسپارید.

ویژگی و بافت خاک

خاصیت اصلی یک خاک خوب این است که رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز گیاه را تامین کند. از طرف دیگر یک خاک ترکیبی معمولا گزینه بهتری است؛ چرا که هوا را درون ذرات ریز و درشت خود به گردش در می‌آورد و اجازه می‌دهد ریشه گیاه نفس بکشد. بافت خاک هم باید سبک و نرم باشد تا ریشه گیاه را خفه نکند. در واقع این خاصیت حتی بعد از مرطوب شدن خاک باید در آن دیده شود تا گیاه بتواند رشد ریشه‌ای بیشتری داشته باشد.

تاثیر موقعیت گیاه در انتخاب خاک گلدان

موقعیت گلدان هم روی انتخاب خاک مناسب تاثیر می‌گذارد. اگر از گیاهان خود در سایه یا نور غیر مستقیم نگهداری می‌کنید، به یک خاک ترکیبی سبک نیاز دارید. چرا که سرعت تبخیر آب از خاک به همان سرعتی که گیاه در نور مستقیم است، نخواهد بود. در مقابل گیاهی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار گرفته به یک خاک ترکیبی نیاز دارد که بتواند زمان بیشتری آب را در خود نگه دارد.

خاک مناسب گیاهان

اطلاع از ترکیبات تشکیل دهنده خاک

اینکه از ترکیبات خاک و عملکرد هر یک از این ترکیبات اطلاع داشته باشید، به انتخاب بهتر شما کمک می‌کند. یک خاک ترکیبی خوب در جذب آب، داشتن مواد مغذی و تخلیه عمکلرد خوبی دارد.

به عنوان مثال بستر ورمیکولیت، آب بیشتری در خود نگه می‌دارد. به همین دلیل آن را در میان خاک‌های متوسط یا سنگین می‌توان یافت. برای داشتن مواد مغذی بیشتر باید به سراغ مخلوط‌هایی که مواد آلی کمپوست دارند، بروید. انواع خاک رس کلسینه شده یا پیت ماس اسفاگنوم هم جذب آب بیشتری دارند.

از طرف دیگر برای در اختیار گذاشتن مواد مغذی، دو نوع خاک گلدان آلی (ارگانیک) و غیر ارگانیک در اختیار شماست. خاک‌های غیر ارگانیک فقط به عنوان کودهای فصلی کاربرد دارند؛ در حالی که مواد خاک‌های ارگانیک، دیرتر تجزیه شده و تا چندین فصل می‌توانند گیاهان را تغذیه کنند.

میزان هوادهی خاک

در آخر باید هوادهی خاک را برای رشد سالم گیاهان خود در نظر داشته باشید. خاک‌هایی که بعد از جذب آب، همچنان امکان تبادل اکسیژن بین ریشه گیاه و اتمسفر را فراهم می‌کنند، انتخاب‌های بهتری هستند.

بررسی سازگاری گیاه با خاک گلدان

به طور طبیعی تمام گیاهان به یک نوع خاک یکسان نیاز ندارند. به همین دلیل باید از ویژگی‌های رشد گیاه خودتان هم اطلاع پیدا کنید. از این منظر هم می‌توان خاک‌ها را به چند دسته تقسیم کرد.

خاک‌های چند منظوره

این خاک‌ها که از انواع خاک‌های ترکیبی هستند برای ایجاد تعادل در ظرفیت زهکشی و نگه داشتن رطوبت کافی طراحی می‌شوند. افرادی که می‌خواهند از یک خاک برای چند گیاه خود استفاده کنند، معمولا به سراغ این خاک‌ها می‌روند. اما باید دقت داشته باشید که با توجه به موقعیت گیاه ممکن است آب خیلی سریع تخلیه شده یا تبخیر آن سریع نباشد. این خاک‌ها معمولا مواد مغذی را در حد نیاز در اختیار گیاه قرار می‌دهند و برای گیاهانی که نیازهای غذایی خاصی نداشته باشند، مفید هستند.

خاک ارگانیک

خاک گلدان ارگانیک مشابه خاک چند منظوره است؛ با این تفاوت که میزان مواد مغذی در آن بیشتر است. گیاهانی که نیاز تغذیه‌ای بیشتری دارند، باید از این خاک استفاده کنند.

خاک مناسب رشد بذر

این خاک‌ها بیشترین مواد مغذی را در اختیار گیاه قرار می‌دهند و معمولا در محیط‌های بسیار کنترل شده کاربرد دارند. این خاک‌ها کود ندارند و برای استفاده کوتاه مدت آماده می‌شوند تا مواد مغذی را در اختیار بذرها قرار داده و رشد آنها را تضمین کنند.

تهیه خاک گلدان مناسب برای گیاهان مختلف

خاک‌های طراحی شده برای گیاهان مخصوص

این خاک‌ها برای رشد گیاهانی که چیزی فراتر از شرایط عمومی را می‌طلبند، فرموله می‌شوند. به عنوان مثال ساکولنت‌ها یا کاکتوس‌ها خاکی را دوست دارند که تراکم زیادی داشته باشد اما سریع خشک شود. برای این دسته از گیاهان که خاک مخصوصی می‌خواهند، باید از خاک گلدان متناسب با خودشان استفاده کرد.

با انتخاب و تهیه خاک مناسب، زندگی گیاهان را بهتر کنید!

برای تهیه خاک مناسب گیاهانی که نگهداری می‌کنید، می‌توانید ترکیبات مورد نیاز را خودتان به صورت جداگانه تهیه کرده و خاک مناسب گیاه را آماده کنید. با این حال قیمت خاک گلدان‌های آماده معمولا بالا نیست و خریداری خاک‌های آماده خیلی راحت‌تر است. برای اینکه خاک مناسب گیاه خود را پیدا کنید، مواردی را که در این بخش معرفی کردیم در نظر داشته باشید. در ضمن می‌توانید از گل فروشی‌ها هم اطلاعات بیشتری درباره گیاه خودتان به دست بیاورید تا خاک بهتری را برای آنها تهیه کنید.

منبع homedit

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟