صندلی-ارگونومیک

احتمالا تا به حال در رابطه با پیامدهای جدی نشستن طولانی مدت برای سلامتی مطالبی شنیده و خوانده‌اید. این موضوع نگرانی و دغدغه‌ای جدی برای همه افرادی است که هر هفته بیش از 30 ساعت را پشت میز کار خود می‌نشینند. نشستن باعث ایجاد فشارهایی در بدن، به خصوص در ستون فقرات می‌شود. این موضوع اخیرا توسط متخصصان بهداشت و سلامت بیشتر مورد توجه و مطالعه قرار گرفته است. این مطالعه و بررسی‌ها علت اصلی افزایش استفاده از صندلی‌ ارگونومیک در ادارات و فضاهای کاری است.

در مطلب امروز چیدآذین به ویژگی‌های اساسی یک صندلی ارگونومیک می‌پردازیم. برای آشنایی با این ویژگی‌ها با ما همراه باشید.

واژه «ارگونومیک» به چه معناست؟

ارگونومی علمی است که به آن مهندسی انسانی یا بیوتکنولوژی نیز می‌گویند. این رشته به بررسی چگونگی طراحی و کنار هم قرار گرفتن اشیا می‌پردازد به صورتی که امکان استفاده آسان و ایمن را به بهترین نحو برای انسان‌ها فراهم کنند.

به عنوان مثال یک صندلی ارگونومیک به گونه‌ای طراحی می‌شود که از بدن انسان به بهترین شکل پشتیبانی کند. به این منظور مواردی مانند وضعیت بدن، آسایش، پشتیبانی مناسب و سلامتی را در طراحی مورد توجه قرار می‌دهند.

چه چیزی یک صندلی را ارگونومیک می‌کند؟

یک صندلی ارگونومیک اداری ویژگی‌هایی دارد که برای بهبود وضعیت بدن شما و پشتیبانی صحیح از آن طراحی شده‌ است. اما این صندلی‌ فقط نیمی از کار را انجام می‌دهد. به منظور بهره‌مند شدن از مزایای کامل یک صندلی ارگونومیک ابتدا باید نحوه صحیحِ نشستن را بیاموزید. به این منظور به موارد زیر توجه کنید:

  • به اندازه طول یک بازو، صفحه رایانه را از خود دور کنید. در حالت ایده‌آل، قسمت بالای مانیتور باید با چشم شما هم‌تراز باشد.
  • صاف بنشینید و از قوز کردن پرهیز کنید. گردن شما باید در وضعیتی آرام و بدون فشار قرار داشته باشد.
  • بازوهایتان را موازی با زمین قرار دهید.
  • هر دو پا را صاف بر روی زمین بگذارید. از انداختن پاها روی یکدیگر خودداری کنید. این مورد به گردش خون صحیح در پاهای شما کمک خواهد کرد.

یک صندلی ارگونومیک خوب، قابل تنظیم است. به این ترتیب امکان کنترل بهتر و تنظیمات دلخواه را فراهم ‌می‌کند. اگر صندلی‌ها توسط چند کاربر مختلف استفاده شوند، قابلیت تنظیم ارتفاع اهمیت ویژه‌ای می‌یابد. اگر برای دفتر کار خانگی خود یا به طور خاص برای یک نفر صندلی می‌خرید، ابعاد بدن او را در هنگام خرید در نظر بگیرید.

ویژگی‌های یک صندلی ارگونومیک

صندلی-ارگونومیک

1- ارتفاع صندلی ارگونومیک

ارتفاع مناسب صندلی به شما امکان می‌دهد که پاهایتان را به صورت افقی روی زمین قرار دهید. از آنجایی که قد افراد متفاوت است و بیشتر میزهای کار ارتفاع ثابتی دارند، مهم است که ارتفاع صندلی قابل تنظیم باشد. ارتفاع 40 تا 53 سانتی‌متر از زمین برای بیشتر افراد مناسب است.

2- ضخامت و پهنای نشیمنگاه صندلی

ضخامت مناسب نشیمنگاه باید به گونه‌ای باشد که بین 5 تا 10 سانتی‌متر بین لبه صندلی و پشت زانوها فاصله وجود داشته باشد. اگر صندلی خیلی جلو باشد، ممکن است به پشت زانوها فشار وارد کند.

3- شیب نشیمنگاه صندلی

یک صندلی ارگونومیک خوب شیب مناسبی در قسمت نشیمنگاه دارد. این ویژگی باعث می‌شود که لگن به درستی قرار گیرد. یکی از مشکلاتی که به علت نشستن طولانی مدت و کم‌تحرکی ممکن است به وجود آید تیلت قدامی لگن است.

تیلت جلویی یا قدامی لگن باعث چرخیدن لگن به سمت جلو و بالا رفتن پشت لگن می‌شود. در نتیجه این چرخش، به ستون فقرات فشار وارد شده و گودی کمر به وجود می‌آید. به همین دلیل مهم است که لگن همواره در حالت خنثی و بدون فشار با زاویه 80 درجه نسبت به زانوها و مچ‌ها قرار داشته باشد.

4- پشتیبانی از گودی کمر در صندلی ارگونومیک

این بخش از صندلی ارگونومیک از کمر به خوبی محافظت می‌کند. صندلی‌های ارگونومیک از شکل طبیعی ستون فقرات که مشابه حرف S می‌باشد، پشتیبانی می‌کنند. این ویژگی، فشار روی ستون فقرات و لگن را کاهش می‌دهد. تکیه‌گاه قابل تنظیم، به کاربران اجازه می‌دهد که پشتی صندلی را با منحنی ستون فقرات خود هماهنگ کنند.

5- تکیه‌گاه پشتی متحرک

یک تکیه‌گاه پشتی متحرک امکان تغییر پشتی را متناسب با نیاز کاربران فراهم می‌کند. به این ترتیب هر فرد می‌تواند پشتی را حرکت دهد تا به طور دقیق از وضعیت طبیعی ستون فقرات خود پشتیبانی و محافظت کند. استفاده از این ویژگی باعث می‌شود که پشتی مقداری از وزن را از بالاتنه برداشته و از این طریق فشار بر دیسک‌های نخاع و عضلات کاهش یابد.

6- مفصل گردشی صندلی

امکان چرخش روی صندلی ارگونومیک با قدرت مانور، به کاربران کمک می‌کند که دسترسی به نقاط مختلف میز کار، بدون فشار و بسیار ساده قابل انجام باشد.

7- تکیه‌گاه ساعد

تکیه‌گاه ساعد به کاهش تنش و فشار در بالاتنه کمک می‌کنند و باعث می‌شوند که شانه‌ها شل و راحت باشند. باید توجه داشته باشید که هنگام تایپ نباید از این تکیه‌گاه استفاده کرد زیرا باعث کاهش حرکت کلی بازوها می‌شود. در نتیجه حرکت مچ‌های دست افزایش می‌یابد و در نهایت منجر به کشیدگی عضلات بازو و ساعد می‌گردد.

8- تکیه‌گاه سر

این بخش، پشت سر و گردن را پشتیبانی می‌کند و باعث کاهش تنش در شانه‌ها و بالاتنه می‌گردد.

9- جنس صندلی ارگونومیک

یک صندلی ارگونومیک خوب از متریال‌های باکیفیت و مناسب ساخته می‌شود. متریال استفاده شده نباید باعث عرق کردن پشت کاربر شود. بخشی از قیمت صندلی نیز به همین موضوع بستگی دارد. در صندلی‌های ارگونومیک باکیفیت معمولا از چرم یا مخمل استفاده می‌شود.

10- چرخ‌های صندلی ارگونومیک

اگر از صندلی روی یک سطح سخت و محکم استفاده می‌کنید، یک صندلی با چرخ های لاستیکی و نرم بخرید. اگر کف محل کار یا دفتر کار خانگی شما فرش شده است، چرخ‌های محکم‌‌تری انتخاب کنید تا حرکت صندلی ساده‌تر انجام شود.

نکته آخر

هنگام انتخاب صندلی اداری ارگونومیک خود، باید به این موضوع توجه داشته باشید که هر روز چه مدت بر روی آن خواهید نشست، زیرا هرچه مدت زمان بیشتری از صندلی استفاده کنید باید به گزینه‌های بیشتری نیز توجه داشته باشید.

2 دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. چت 1 سال قبل

    عالی و اموزنده ممنون از انتشار مطلبتون

  2. […] که کاربردی ندارد، می‌توانید با افزودن یک میز کار، یک صندلی ارگونومیک مناسب و تعدادی شلف دیواری آن را به دفتر کاری راحت، دنج […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2023 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟