طراحی-محوطه-باغ-کوچک

بسیاری از افراد فکر می‌کنند که در طراحی محوطه باغ کوچک خود نمی‌توانند کار زیادی انجام دهند و باغ‌های کوچک قابلیت‌ زیادی ندارند. اگر شما هم همین فکر را دارید باید بدانید که ایده‌های بی‌شماری وجود دارند که می‌توانند هر فضای کوچکی را به باغی جذاب و زیبا تبدیل کنند.

در مطلب امروز چیدآذین به چند نکته کاربردی برای طراحی محوطه یک باغ کوچک می‌پردازیم. با خواندن این مطلب خواهید دید که داشتن یک باغ کوچک و دلپذیر چندان هم سخت و غیرممکن نیست.

1- به فضاهای عمودی توجه داشته باشید

در طراحی داخلی خانه‌ها، ما از دیوارها برای آویختن عکس، آینه و تابلوهای نقاشی استفاده می‌کنیم. در طراحی محوطه باغ کوچک خود نیز می‌توانید همین کار را انجام دهید! دیوارها و نرده‌ها در محوطه‌های کوچک می‌توانند همین نقش را ایفا کنند و به زیباتر شدن باغ شما کمک نمایند.

برای تزئین فضاهای عمودی می‌توانید از گیاهان رونده مانند گل یاس استفاده کنید. با این کار طرح و رنگ‌های جذابی به دیواره‌ها و نرده‌ها اضافه خواهد شد.

طراحی-محوطه-باغ-کوچک

نصب سبدهای پر از گل شمعدانی به صورت آویز و فلاورباکس‌ها نیز همین کاربرد را خواهند داشت.

این اقدامات باعث خواهند شد که چشم‌ها به سمت بالا حرکت کنند و فضای کوچک، بزرگ‌تر احساس شود.

2- در طراحی محوطه باغ کوچک فضاها را تقسیم‌بندی کنید

طراحی-باغ-کوچک

در باغ کوچک خود، فضاهای مختلفی به وجود آورید و گوشه‌های دنجی بسازید که در نگاه اول دیده نمی‌شوند. برای این کار می‌توانید از صفحات بامبو، سازه‌های پارچه‌ای یا دیواره‌های پوشیده از گیاهان رونده استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید باغ خود را به چند قسمت تقسیم کرده و هر بخش را با گیاهان و مبلمان متفاوت بیارایید.

ساخت یک یا چند طاق نیز می‌تواند احساس وجود باغ‌های جدا و متعدد را در ذهن بیننده به وجود آورد. با تقسیم‌بندی فضاها چشم نمی‌تواند همه چیز را یکجا ببینید و این بخش‌بندی، درست به همین دلیل باعث بزرگ‌تر به نظر رسیدن باغ خواهد شد.

3- کف سازی را به صورت اریب، زاویه‌دار و ترکیبی انجام دهید

کف-سازی-محوطه

استفاده از متریال‌های کف به صورت معمول می‌تواند باغ شما را کوچک‌تر از آنچه هست نشان دهد. با یک ترفند ساده می‌توانید کف سازی را به صورتی انجام دهید که باغ بزرگ‌تر دیده شود. چیدمان اریب و زاویه‌دار و ترکیب چند متریال در کف سازی، نکته ساده‌ای است که در طراحی محوطه باغ کوچک خود می‌توانید به کار ببرید و با ایجاد خطای بصری، باغ را بزرگ‌تر از آنچه هست نشان دهید.

بهتر است از متریال‌های به رنگ روشن در کف سازی استفاده نمایید. این کار به مدرن و دلباز شدن باغ شما کوچک می‌کنند.

4- چند درخت مناسب بکارید

یکی از نکات مهم در طراحی محوطه هر باغ کوچک استفاده از درختان مناسب با اقلیم و آب و هوا است. حتما در محوطه خود تعدادی درخت بزرگ نیز در نظر بگیرید. درختان بزرگ‌تر بدون اشغال فضای زیادی روی زمین، سایه‌اندازی خوبی ایجاد کرده و حریم خصوصی مورد نیاز را نیز تا حدی تامین می‌کنند.

درختان تزئینی و زینتی نیز می‌توانند محوطه را جذاب‌تر کنند. به عنوان مثال با کاشت چند درخت زیتون می‌توانید محوطه خود را به بهشت ​​کوچک و زیبایی تبدیل نمایید.

5- از گل‌ها و گیاهان رنگارنگ استفاده کنید

گل‌ها و گیاهان رنگارنگ در کنار کف سازی به رنگ روشن می‌توانند فضا را به لحاظ بصری سبک‌تر و بزرگ‌‌تر نشان دهند.

این قاعده کلی را به یاد داشته باشید که رنگ‌های گرم مانند قرمز و زرد باعث می‌شوند که فضا صمیمی‌تر و خودمانی‌تر شود. بنابراین بهتر است در گوشه‌ها و کنج‌های تاریک باغ از گل‌های زرد و قرمز استفاده کنید.

برخی از رنگ‌های سرد نیز مانند بنفش روشن، سفید و آبی زمینه دید را وسیع‌تر می‌کنند و باعث می‌شوند فضاهای کوچک، بزرگ‌تر دیده شوند.

6- مبلمان محوطه را به دقت انتخاب نمایید

طراحی-باغ-کوچک

مبلمان به کار رفته در هر باغ کوچک می‌تواند در کیفیت فضا بسیار مهم و تاثیرگذار باشد. اگر مبلمان را بدون دقت، به تعداد زیاد یا نامناسب انتخاب کنید ممکن است فضا را شلوغ و نامرتب کنند. بهتر است در هنگام انتخاب مبلمان محوطه‌های کوچک، به جای نیمکت‌های یا صندلی‌های بزرگ، به دنبال گزینه‌های جمع و جور و میز و صندلی‌های کوچک‌تر و سبک‌تر باشید.

7- در طراحی محوطه باغ کوچک خود از گلدان‌ها غافل نشوید

استفاده از چند گلدان‌ برای کاشت درختان کوچک یا گل‌ها بسیار مناسب هستند. مزیت گلدان‌ها این است که می‌توانید به راحتی آن‌ها را عوض کرده و جابه‌جا کنید.

این امر به ویژه در فضای کوچک بسیار نکته مثبتی خواهد بود و به شما امکان ایجاد تغییرات سریع و آسان را خواهد داد و نگهداری از باغ را نیز ساده‌تر خواهد کرد.

همچنین می‌توانید سبزیجات مختلفی مانند گوجه‌فرنگی، کاهو، فلفل، تربچه و حتی هویج را در گلدان‌ها پرورش دهید. به این ترتیب علاوه بر افزودن محصولات سالم و مغذی به رژیم غذایی خود، از فضای باغ خود نیز به بهترین شکل استفاده خواهید کرد.

8- یک نقطه کانونی بسازید

آبنما-باغ-کوچک

یک یا دو نقطه کانونی در محوطه باغ خود طراحی کنید. بهتر است که مقداری حرکت و صدا نیز به این نقاط کانونی اضافه کنید.

به عنوان مثال طراحی یک آبنمای کوچک می‌تواند نقطه کانونی جذابی در طراحی محوطه باغ کوچک شما باشد که محیط آرامش‌بخشی ایجاد خواهد کرد.

9- حریم خصوصی مناسب ایجاد کنید

طراحی-باغ-کوچک

یکی از مشکلات رایج در باغ‌های کوچک، نبود حریم خصوصی و تسلط ساختمان‌های اطراف به آن‌ها است. برای ایجاد حریم خصوصی در طراحی محوطه باغ کوچک خود از آلاچیق‌ها استفاده کنید. می‌توانید آلاچیق‌ها را با گیاهان رونده بپوشانید یا از دیواره‌ها در زاویه‌های مورد نیاز استفاده کنید.

در پایان باید یادآوری کنیم مهم نیست که مساحت باغ شما چقدر است. باغ‌ها هرچقدر که کوچک باشند، می‌توان از این نکات هوشمندانه در طراحی استفاده کرد و فضای بزرگ‌تر، راحت‌تر و دلپذیرتری به وجود آورد.

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. […] دیگر از موارد استفاده دیوار سبز در طراحی محوطه باغ‌ کوچک و بالکن‌ها است. این دیوارها باعث می‌شوند که از فضای […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟