شاید با خودتان فکر کنید صحبت کردن از دکوراسیون خانه های کوچک که 50 متر مربع مساحت دارند، بی‌معنی است! اما در همین خانه‌های کوچک و جمع و جور، با انتخاب درست عناصر و رنگ‌ها، می‌توانید یک شخصیت منحصر به فرد برای خانه خودتان ایجاد کنید.

فضاهای کوچک، فراخوانی برای خلاقیت شما هستند تا با ایده‌های جدید و بدیع، از این محدودیت‌ها نهایت استفاده را برده و با به کارگیری روح ماجراجوی خود، بهترین دکوراسیون را داشته باشید. خانه‌های کوچک بهترین انتخاب برای پیاده سازی عناصر مینیمالیسم هستند و شما را به یک زندگی ساده اما لذت‌بخش دعوت می‌کنند. اگر می‌خواهید شما هم طعم این لذت را در خانه کوچک‌تان بچشید، همراه ما باشید.

1.    انتخاب رنگ برای دکوراسیون خانه های کوچک

باور کنید یا نه، تصویر زیر چیدمان یک فضای 20 متری را نشان می‌دهد! این اتاق کوچک که به یک زوج از مادربزرگشان به ارث رسیده بود، با طراحی خلاقانه Piotr Matuszek و Gosia Czarny به یک فضای آرامش‌بخش برای زندگی تبدیل شد. چگونه؟!

اهمیت رنگ در فضاهای کوچک

انتخاب رنگ مهم ترین موضوعی است که باید برای فضاهای کوچک در نظر گرفت. رنگ‌های روشن، فضاهای کوچک را بزرگ‌تر از چیزی که در واقعیت هستند، جلوه می‌دهد. این دو طراح از رنگ سفید و خطوط و اشکال هندسی ساده برای پوشاندن دیوارها استفاده کردند. اگر نگاهی کلی به اتاق بیندازید متوجه می‌شوید که تمام عناصر اساسی چیدمان تنها با یک رنگ، یعنی سفید پوشیده شده‌اند. دکوراسیون تک رنگ یک کاراکتر آرام و لذت‌بخش به فضاهای کوچک می‌دهد و آنها را از شلوغ و آشفته به نظر رسیدن دور می‌کند.

استفاده از خطوط و اشکال ساده در خانه های کوچک

2.    انتخاب وسایل برای خانه‌های نقلی

دکوراسیون خانه های کوچک 50 متری یا حتی کوچک‌تر را می‌توانید با انتخاب دقیق تر وسایل، زیباتر جلوه دهید. زمانی که فضای کمی برای چیدمان خانه وجود دارد دو نکته را به خاطر داشته باشید:

  • طراحی دکوراسیون خانه باید با تعداد زیادی محل ذخیره‌سازی همراه باشد.
  • از وسایلی استفاده کنید که قابلیت جمع شدن دارند و اصطلاحا کم جا هستند.

برای این که خانه نقلی شما درهم و شلوغ به نظر نرسد؛ باید در طراحی دکوراسیون آن کابینت‌ها، کمد دیواری‌ها و شلف‌های زیادی را در نظر بگیرید تا برای انبار وسایل، به مشکلی برنخورید.

انتخاب درست وسایل برای دکوراسیون فضاهای کوچک

از طرف دیگر وسایلی مثل تخت خواب‌های کشویی یا تخت خواب‌هایی که روی دیوار جمع می‌شوند، برای یک خانه کوچک، ایده‌آل هستند. این روزها این وسایل با طراحی جذاب خود بازار را پر کرده‌اند. کافی است به سراغ آنها بروید تا فضای کوچک خود را بیهودی آشفته نکنید.

3.    یک دکوراسیون جدید و مدرن برای خانه‌های کوچک

اگر فضایی که در اختیار دارید کوچک است، برای طراحی دکوراسیون آن لازم نیست با دیوار کشیدن و جدا کردن اتاق‌ها، فضاها را کوچک‌تر هم نشان دهید. در این شرایط بهتر است به سراغ سبک‌های دکوراسیونی مدرن‌تر رفت. سبک Eclectic یا التقاطی، یک انتخاب خوب برای  دکوراسیون خانه های کوچک محسوب می‌شود.

آپارتمانی که در زیر می‌بینید تنها 43 متر مربع مساحت دارد و توسط یک طراح اوکراینی به سبک اکلکتیک طراحی شده است. استفاده محدود از رنگ‌ها و انتخاب درست چیدمان باعث شده که این فضا بزرگ تر از 43 متر به نظر برسد!

سبک دکوراسیون مناسب فضاهای کوچک

در این سبک دکوراسیونی فضاها با استفاده از رنگ یا قفسه‌ها از یکدیگر جدا می‌شوند. بخش مخصوص خواب با کمدها از بخش حال جدا شده و دیواری که تلویزیون روی آن قرار گرفته به خوبی بخش آشپزخانه و ورودی خانه را از یکدیگر جدا می‌کند.

برای طراحی این سبک دکوراسیونی توجه به نورپردازی طبیعی خانه اهمیت زیادی دارد. می‌بینید که در این چیدمان، بخش نورگیر فضا به آشپرخانه اختصاص پیدا کرده تا انرژی موجود در آن را بیشتر کند. همان طور که پیش تر اشاره کردیم، در این سبک چیدمانی هم استفاده زیادی از کمدها، شلف‌ها و انواع قفسه‌ها می‌شود تا فضاهای منفی اتاق برای استفاده مفید از آنها بهینه شوند. استفاده از رنگ سفید در دیوارهای خانه هم دلیل دیگری است که به بزرگ‌تر دیده شدن این فضا کمک کرده است.

سبک دکوراسیون التقاطی یا Eclectic

یک خانه کوچک هم می‌تواند زیبا طراحی شود!

اگر آپارتمان شما هم کوچک است و زانوی غم بغل کرده‌اید و زیر انبوه وسایل‌تان دفن شده‌اید، کافی است ذهن خلاق خود را به کار بگیرید و از سبک‌های دکوراسیون سنتی دور شوید. قرار نیست تمامی فضاها با هر ابعادی به یک شکل طراحی شوند. برای این که دکوراسیون خانه های کوچک بتواند اتمسفر فضا را تغییر داده و آن را بزرگ‌تر نشان دهد، انتخاب رنگ، وسایل و سبک دکوراسیون اهمیت دارد. با انتخاب درست این 3 عنصر مهم چیدمان، می‌توانید یک سبک منحصر به فرد در خانه‌تان ایجاد کنید تا هم فضای بیشتری در اختیار داشته باشید و هم خانه کوچک‌تان، بزرگ‌تر دیده شود.

برای طراحی فضاهای کوچک در بالکن می‎‌توانید مقاله «ایده‌هایی برای دکوراسیون بالکن‌ کوچک شما» را مطالعه کنید.

منبع home-designing

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. […] که در طراحی دکوراسیون خانه‌&#… باید مورد توجه […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2023 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟