focal point، نقطه عطف یا نقطه کانونی در دکوراسیون در واقع ناحیه‌ای است که توجه را خیلی سریع به سمت خود می‌کشاند. برای این که چنین فضایی را به چیدمان خانه خود اضافه کنید باید با ویژگی‌هایی که این فضا را می‌آفریند، آشنا باشید. در واقع طراحی و استفاده از برخی از فاکتورها باعث می‌شود یک ناحیه از خانه، به عنوان نقطه کانونی جلوه کند. اما ایجاد نقطه عطف در چیدمان منزل چه کاربردی دارد؟! این نقطه می‌تواند محیط شما را جذاب‌تر و چشم نوازتر جلوه دهد. پس با ایجاد نقاط کانونی در حقیقت به زیبایی بیشتر خانه‌تان کمک می‌کنید.

نقطه کانونی اولین نقطه از خانه شماست که هر کس بعد از ورود به خانه به آنجا نگاه می‌کند؛ مثلا شومینه می‌تواند یک نقطه عطف طبیعی در دکوراسیون داخلی برخی از خانه‌ها باشد. اما اگر شومینه ندارید، باز هم می‌توانید یک نقطه کانونی فوق‌العاده برای فضای خود طراحی کنید. چگونه؟! در ادامه این بخش توضیح می‌دهیم. پس با ما همراه باشید.

طراحی نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی

هر فضایی را در خانه می‌توان تبدیل به نقطه کانونی کرد. اما باید توجه داشته باشید که این فضا به اندازه کافی چشم نواز بوده و زیبایی خانه شما را دو چندان نشان دهد.

در زیر لیستی از محبوب‌ترین نقاط کانونی در دکوراسیون داخلی را آورده‌ایم:

  • شومینه
  • پنجره‌ها
  • تلویزیون
  • مبلمان
  • آثار هنری
  • دیوارهای برجسته با طرح و رنگ منحصر به فرد

زمانی که نقطه کانونی فضای خود را تعیین کردید، مرحله بعدی تغییر چیدمان اتاق است. دکوراسیون خانه را باید به نحوی تغییر دهید که همه چیز به نقطه کانونی هدایت شود. در واقع نقطه کانونی، زیبایی و گرمای طبیعی خانه شما را منعکس می‌کند.

1.     نقطه کانونی در دکوراسیون با چیدمان اصولی مبلمان

یکی از مهم‌ترین معیارهایی که در ایجاد نقطه عطف دکوراسیون تاثیرگذار است، چیدمانی است که برای مبلمان‌تان در نظر می‌گیرید. مبلمان می‌تواند نقطه کانونی شما را برجسته‌تر کرده و توجه‌ها را بیشتر جلب کند.

به عنوان مثال اگر اتاق شما یک شومینه دارد و می‌خواهید آن را نقطه کانونی قرار دهید، مبلمان، صندلی‌ها و میزهای عسلی باید در اطراف شومینه چیده شوند. با این کار شومینه تبدیل به نقطه‌ای خواهد شد که هر چشمی را به سمت خود می‌کشاند.

استفاده از شومینه برای ایجاد نقطه کانونی

2.     تبدیل پنجره‌ها به نقطه کانونی

اگر تصمیم دارید پنجره یا نمای بیرونی آن را تبدیل به نقطه عطف چیدمان خود کنید، استفاده از پرده‌ها می‌تواند به شما کمک کند. طرح مناسب پرده می‌تواند پنجره‌ها را بیشتر در معرض دید قرار داده و با الگو یا رنگ منحصر به فرد، آنها را زیباتر نشان دهد.

انتخاب درست پرده برای ایجاد نقطه عطف در پنجره ها

3.     استفاده از آثار هنری چشم نواز

اگر هنرمند هستید یا در خانه‌تان آثار هنری متمایز و برجسته‌ای دارید، می‌توانید از آنها به عنوان نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی استفاده کنید. برای این که این آثار هنری برجسته‌تر دیده شوند، باید نورپردازی ویژه‌ای را برای آنها فراهم کنید. هر نوع چراغی که بتواند با نورپردازی خود آثار هنری را مجزا نشان دهد، مناسب خواهد بود.

همچنین برای برجسته نشان دادن آثار هنری باید از یک یا نهایت دو رنگ در دکوراسیون خود استفاده کنید تا توجه‌ها به این آثار جلب شود.

استفاده از آثار هنری به عنوان نقطه کانونی

4.     از قفسه‌ها استفاده کنید

قفسه‌ها هم مانند آثار هنری می‌توانند فضای کانونی خانه شما را برجسته‌تر کنند. از این قفسه‌ها می‌توانید برای نمایش آثار هنری، تصاویر خانوادگی، وسایل تزئینی، چراغ‌های کوچک یا گیاهان آپارتمانی استفاده کنید.

قفسه‌های دیواری که می‌توان آنها را در هر جایی متصل کرد، یک روش عالی برای پر کردن فضای استفاده نشده و هدایت توجه‌ها به نقطه کانونی در خانه است.

نقش قفسه ها در ایجاد نقطه کانونی دکوراسیون داخلی

5.     نورپردازی برای ایجاد نقطه عطف در دکوراسیون

یک نورپردازی مناسب می‌تواند روی نقطه کانونی در دکوراسیون خانه، تفاوت ایجاد کند. انواع لامپ‌های سقفی توکار و روکار می‌توانند نقطه عطف خانه را تقویت کنند. برای استفاده از چراغ‌ها، باید آنها را متناسب با نقطه کانونی که در نظر دارید، انتخاب کنید. نورپردازی باعث می‌شود فضای شما برجسته شده و زیبایی و جذابیت آن در آن بیشتر شود.

6.     استفاده از رنگ‌های متضاد

یک روش دیگر برای ایجاد نقطه کانونی، استفاده از رنگ‌های متضاد برای ایجاد کنتراست است. برای این کار باید دیوارهای خانه با رنگی پوشیده شوند که باعث می‌شود مبلمان یا آثار هنری شما برجسته‌تر دیده شود. استفاده از رنگ‌های متضاد علاوه بر این که می‌تواند نقطه عطف را زیباتر جلوه دهد، بلکه می‌تواند به روشنایی بیشتر فضا هم کمک کند.

کنتراست رنگی و نقطه عطف دکوراسیون داخلی

با ایجاد نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی، خانه‌ای زیباتر داشته باشید!

سبک و طراحی اتاق‌ها در خانه‌ها متفاوت است؛ اما می‌توانید در هر فضا و هر اتاقی یک نقطه کانونی ایجاد کنید تا چیدمان شما، زیباتر و چشم نوازتر جلوه کند. بعد از انتخاب نقطه کانونی باید به سراغ چیدمان فضای اطراف آن بروید. فضای اطراف نقطه کانونی باید به برجسته‌تر دیده شدن آن کمک کند. با توجه به روش‌هایی که در این بخش معرفی کردیم، به راحتی می‌توانید دکوراسیون اتاق‌های خود را جذاب‌تر کنید.

منبع pellabranch

2 دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. […] استفاده نمی‌کنید، اهمیت دارد. تزیین شومینه می‌تواند نقطه کانونی خانه شما را جذاب‌‌تر نشان دهد؛ به خصوص در روزهای گرم سال که […]

  2. […] تابستانی باشد. با یک چیدمان مناسب می‌توانید آن را به نقطه عطف خانه خود تبدیل […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2023 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟