هلکسین (Baby’s Tear)

گیاه آپارتمانی هلکسین یا اشک کودک یکی از گیاهان آپارتمانی زیباست که شاید بیشتر آن را در تراریوم‌ها‌ دیده باشید. اما می‌توان آن را در گلدان‌ها‌ هم رشد داد و از سبزی همیشگی گیاه آپارتمانی هلکسین لذت برد.

این گیاه به شکل خزه رشد می‌کند و یکی از نام‌ها‌یش Irish Moss است؛ به همین دلیل برخی آن را با گیاه خزه ایرلندی اشتباه می‌گیرند. در حالی که نام علمی این گیاه Helxine soleirolii بوده و بومی نواحی مدیترانه‌ای و شمال ایتالیا محسوب می‌شود.

در این بخش بعد از معرفی ویژگی‌ها‌ی ظاهری هلکسین یا Baby’s Tear، روش پرورش آن در خانه را به شما آموزش می‌دهیم تا از طراوت و شادابی این گیاه همیشه سبز در خانه خود سرمست شوید.

معرفی کلی و ویژگی‌ها‌ی ظاهری گیاه آپارتمانی هلکسین Helxine

گیاه آپارتمانی اشک کودک، یک گیاه چند ساله و همیشه سبز با ظاهری شبیه به خزه است که باید آن را در دسته گیاهان علفی قرار داد. این گیاه ظریف و خزنده، برگ‌ها‌یی گرد به رنگ سبز روشن دارد که گاهی رنگ آنها متمایل به زرد است.

هلکسین را می‌توانید هم در گلدان‌ها‌ی آویزان از سقف و هم در گلدان‌ها‌ی رومیزی و تراریوم‌ها‌ رشد دهید. ارتفاع گیاه هلکسین معمولا تا 15 سانتی‌متر می‌رسد و در میانه فصل بهار، گل می‌دهد. گل‌ها‌ی این گیاه کوچک و تقریبا سفید رنگ هستند.

این گیاه در خانواده گزنه‌ها‌ قرار دارد و حتی در برخی از نقاط مدیترانه‌ای به عنوان علف هرز شناخته می‌شود. اما از آنجایی که رشد سریع و نگهداری بدون دردسری دارد، می‌توان از آن به عنوان یک گیاه آپارتمانی دوست‌داشتنی استفاده کرد.

گیاه هلکسین

برای نگهداری از گیاه آپارتمانی هلکسین چه کنیم؟!

رشد گیاه اشک کودک در خاک مرطوب و زهکشی شده، خیلی سریع اتفاق می‌افتد. از طرفی این گیاه عموما سایه را به آفتاب ترجیح می‌دهد. پس برای نگهداری از آن در محل کار یا اتاق خواب هم هیچ مشکلی نخواهید داشت.

اما هلکسین نسبت به دما حساسیت دارد و با سرد شدن هوا ممکن است از بین برود؛ در واقع گیاه Baby’s Tear یک گیاه گرمسیری است که هوای گرم را ترجیح می‌دهد.

خوشبختانه این گیاه تقریبا هیچ گونه مشکلات جدی آفتی ندارد و فقط برخی از آفات رایج در گیاهان آپارتمانی مانند شته و کنه، ممکن است به آن حمله کنند. در ادامه شرایط نگهداری از هلکسین را دقیق‌تر توضیح می‌دهیم.

نور

گیاه آپارتمانی هلکسین فقط دوره‌ها‌ی کوتاهی از تابش شدید خورشید را تحمل می‌کند. با این حال در فضای روشن که نور مستقیم به آن نتابد، ظاهر بهتری دارد. این گیاه حتی در زیر نور مصنوعی داخل خانه هم رشد خوبی دارد. اما اگر در فضای بیرونی از آن استفاده می‌کنید، آن را در سایه قرار دهید.

خاک

خاک‌ها‌ی غنی شده با انواع کود، برای این گیاه کفایت می‌کند. خاک مخصوص گیاهان یا خاک گلدان که می‌توان آن را از بازار تهیه کرد، برای رشد این گیاه مناسب خواهد بود.

آبیاری

گیاه هلکسین یا اشک کودک یک گیاه همیشه تشنه است که اصلا دوست ندارد خشک شود. اگر نشانه‌ای از پژمردگی در آن دیدید، با آبیاری این گیاه را دوباره سرحال خواهید کرد.

البته در روزهای سرد زمستانی، هلکسین به آب کمتری نیاز دارد. آبیاری باید به گونه‌ای باشد که سطح خاک خشک شود؛ اما خاک اطراف ریشه‌ها‌ همیشه مرطوب باقی بماند.

دما و رطوبت

دمای منطقه‌ای که بین 10 تا 20 درجه سانتی‌گراد باشد، بهترین دما برای رشد این گیاه است. هر چه دما بالاتر رود، باید به نور و رطوبت مورد نیاز گیاه توجه بیشتری داشت.

حداقل رطوبت 75 درصدی برای گیاه آپارتمانی هلکسین فوق‌العاده است. به همین دلیل بسیاری از افراد از گیاه اشک کودک در حمام یا آشپرخانه استفاده می‌کنند یا آنها را در تراریوم‌ها‌ رشد می‌دهند.

کوددهی و هرس گیاه

برای کوددهی به این گیاه آپارتمانی در فصول بهار و تابستان، هر دو هفته یک بار به آن کود مایع بدهید تا رشد بهتری داشته باشد.

هلکسین گونه‌ها‌ی مختلفی دارد که برخی از آنها برگ‌ها‌ی طلایی یا رنگارنگ دارند. در این گونه‌ها‌ می‌توانید برگ‌ها‌ی سبز را هرس کنید.

هر چند به طور کلی این گیاه نیاز به هرس ندارد؛ با این حال هرس گیاه هلکسین رشد آن را بیشتر خواهد کرد. علاوه بر این با هرس می‌توانید رشد گیاه را هم کنترل کنید.

گیاه اشک کودک

روش تکثیر گیاه آپارتمانی هلکسین

فصل بهار و تابستان بهترین زمان برای تکثیر این گیاه است. تکثیر هلکسین هیچ دردسری ندارد و هر جا که ساقه آن با خاک برخورد داشته باشد، ریشه ایجاد شده و گیاه جدیدی رشد می‌کند.

گیاه Baby’s Tear به ندرت از طریق بذر تکثیر می‌شود. بنابراین بهتر است برای تکثیر آن از روش قلمه‌زنی استفاده کنید. برای این کار کافی است بخشی از ساقه آن را جدا کنید و نگران رشد آن نباشید. چرا که خیلی سریع بازسازی می‌شود.

ساقه‌ها‌ را حداقل از 5 سانتی‌متری برش دهید و برگ‌ها‌ی پایین آن را جدا کنید. یک گلدان برداشته و داخل آن را با خاک مناسب پر کنید. سپس با انگشت سوراخی در خاک ایجاد کرده و قلمه را در آن قرار دهید. استفاده از هورمون‌ها‌ی ریشه‌زایی محلول در آب، به رشد سریع گیاه کمک می‌کند.

برای این که قلمه‌ها‌ی گیاه آپارتمانی هلکسین به خوبی رشد کنند، بهتر است روی گلدان را پلاستیک بکشید و 3 تا 4 هفته به آن زمان دهید تا رشد کند.

منبع thespruce

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟