گیاه آپارتمانی با قابلیت رشد در آب

حتما شما هم آزمایش کاشت دانه لوبیا را در مدرسه یادتان می‌آید! چند دانه لوبیا را در یک لیوان آب یا لای یک دستمال مرطوب قرار می‌دادیم و بعد از چند روز معجزه می‌شد و از آن جوانه بیرون می‌زد! رشد انواع گیاه آپارتمانی در آب هم همان هیجان کودکی را به وجود می‌آورد. ریشه گیاهی را می‌بینید که درون آب پیچ و خم خورده و برگ‌هایی که هر روز سبزتر و بزرگ‌تر می‌شوند!

شاید جالب باشد بدانید که برخی گیاهان آپارتمانی به صورت ژنتیکی به گونه‌ای برنامه ریزی شدند تا زمانی که در معرض رطوبت قرار می‌گیرند، رشد کنند. این سازگاری در این گیاهان برای رشد و بقای آنها ایجاد شده است. با این حال شما می‌توانید از همین ویژگی برای زیباتر کردن خانه و آپارتمان‌تان استفاده کنید. همراه ما باشید تا این گیاهان عجیب و غریب را بشناسیم.

1.    گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی (African Violet)

با پرورش بنفشه آفریقایی معمولا برگ‌های سرزنده و جوانی به دست می‌آید که یک روش خوب برای به دست آوردن کلون از گیاه مادر است. البته باید حواستان باشد که در این روش برخی از بنفشه‌های چند رنگ، گیاهانی یک رنگ و یک دست ایجاد می‌کنند.

برای این که بنفشه آفریقایی را در آب رشد دهید، از برگ‌های جوان و سالم استفاده کنید. برگ را با 5 سانتی‌متر از ساقه آن جدا کنید و در یک بطری با گردن باریک قرار دهید که برگ به صورت معلق قرار بگیرد. برای این که ریشه‌ها شروع به رشد کنند نزدیک به یک ماه صبوری نیاز است! اما با گذشت زمان یک گلدان کوچک حاوی آب دارید و تاج‌های بنفشه که به مرور کامل می‌شوند.

گیاه آپارتمانی بنفشه آفریقایی

2.    گیاه آپارتمانی هلکسین یا چمن عروس (Baby’s Tears)

گیاه چمن عروس که به آن اشک بچه هم می‌گویند، یک انتخاب خوب برای رشد در آب است. این گیاه تعداد زیادی برگ‌های ریز ایجاد می‌کند که مانند یک حصیر دنباله‌دار و ظریف هستند. این گیاه هم ارزان است و هم نگهداری راحتی دارد. پس اگر تازه‌کار هستید می‌توانید روی هلکسین حساب کنید!

برای این که این گیاه را در آب رشد دهید، خوشه‌ای از ساقه‌ها را با ریشه یا بدون ریشه جدا کنید و در بطری آب یا گلدانی که برای آن تدارک دیدید، قرار دهید. این گیاه به راحتی شروع به رشد می‌کند و تعداد برگ‌های زیادی را در امتداد ساقه‌های خود رشد می‌دهد. البته ممکن است برگ‌هایی که دائما زیر آب قرار می‌گیرند، پوسیده شوند. بهتر است آب این گیاه را به صورت هفتگی عوض کنید تا برگ‌های شناور روی آب از آن جدا شوند. در ضمن بهتر است سطح آب را زیاد در نظر نگیرید تا ریشه‌ها به خوبی شکل بگیرند و رطوبت را به گیاه برسانند.

چمن عروس یا هلکسین

3.    انواع بگونیا آپارتمانی (Begonia)

ساقه‌های ضخیم گیاه آپارتمانی بگونیا هم برای رشد در آب بسیار بخشنده می‌شوند! برای این کار بهتر است به سراغ انواع بگونیا با ساقه‌های مومی و مقاوم بروید که گره‌های برگی بیشتری دارند. البته تمام انواع بگونیا را می‌توان در آب رشد داد و برای این کار به یک برگ تازه نیاز دارید.

البته در نظر بگیرید که ممکن است نزدیک به دو ماه طول بکشد تا ریشه‌ها در آب ایجاد شوند. حواستان باشد که آب را به صورت هفتگی عوض کنید تا از رشد باکتری‌هایی که منجر به پوسیدگی گیاه می‌شود، جلوگیری کنید.

گیاه آپارتمانی بگونیا

4.    گیاه حسن یوسف (Coleus)

با وجود تنوع رنگی که گیاه حسن یوسف دارد، می‌توانید گلخانه آپارتمانی خود را با آنها تزیین کنید. این گیاهان را به راحتی می‌توان در آب تکثیر کرد. کافی است که یک برش چند سانتی‌متری از برگ و ساقه آن داشته باشید و قلمه را در یک لیوان یا گلدان آب قرار دهید. طی چند هفته ریشه‌ها شروع به شکل گیری می‌کنند. برای تقویت رشد گیاه هم می‌توانید مقدار کمپوست به آب اضافه کنید.

حسن یوسف یا Coleus

5.    بامبوی آپارتمانی یا لاکی بامبو (Lucky Bamboo)

ساقه‌های مقاوم گیاه آپارتمانی بامبو را هم می‌توان به یک موجود زنده تبدیل کرد؛ بدون این که به خاک نیاز داشته باشند! پرورش دهندگان معمولا ساقه‌های لاکی بامبو را به صورت مارپیچ یا دیگر اشکال بافته شده در هم رشد می‌دهند.

البته باید حواستان باشد که در صورت رشد لاکی بامبو در آب، ممکن است ساقه‌ها سنگین شوند. بنابراین بهتر است یک گلدان مناسب برای آن انتخاب کنید و کف گلدان را با استفاده از سنگ ریزه‌ها یا سنگ‌های تزیینی، محکم‌تر کنید. زیبایی این گیاه و خوش شانسی‌اش به دردسرهای نگهداری‌اش می‌ارزد!

بامبو برای نگهداری در آپارتمان

6.    گیاه فیلودندرون (Philodendron)

گیاه فیلودندرون که یکی از گیاهان آپارتمانی مناسب اتاق خواب هم محسوب می‌شود، یک انتخاب عالی برای رشد در آب است. برای اینکه فیلودندرون در آب رشد کند، کافی است چند ساقه از آن را در بطری یا گلدان حاوی آب قرار دهید. این گیاه در هر شرایط نوری رشد می‌کند و ظاهر جذابی به خانه شما می‌بخشد. البته اگر این گیاه آپارتمانی را در محیط روشن و نورگیر قرار دهید، ساقه‌های بیشتری ایجاد کرده و برگ‌های رگه‌رگه‌دار رشد می‌دهد.

گیاه فیلودندرون Philodendron

منبع thespruce

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟