اگر شما هم از افرادی باشید که به طبیعت و فضای بیرونی علاقه دارید، ورود به دفتر کار قبل از طلوع خورشید و‌‌ ترک آن در غروب می‌تواند یک احساس محرومیت واقعی از فضای باز را در شما ایجاد کند. به همین دلیل این روزها بیشتر محیط‌های کاری را با عناصر طبیعی مانند انواع گیاهان آپارتمانی و گیاه مناسب محل کار طراحی می‌کنند. گیاه مناسب محل کار علاوه بر این که می‌تواند رطوبت را در اطراف یک میز کار بیشتر کند، فضای کاری شما را شاداب‌‌تر جلوه می‌دهد.

اما برای نگهداری از گیاهان در محل کار یک چالش وجود دارد. این که گیاه باید نسبت به نور و روشنایی کم، مقاوم بوده و اگر چند روز به آن آب نرسد هم زنده بماند. پس برای طراحی یک دفتر کار سبز باید به سراغ گونه‌هایی بروید که در عین زیبایی، مقاوم هم هستند. در ادامه 5 مورد از آنها را برای شما آورده‌ایم تا محیط کار جذاب‌‌تری داشته باشید.

1.    سانسوریا؛ گیاه مناسب محل کار برای تصفیه هوا

سانسوریا که آن را با نام زبان مادر شوهر هم می‌شناسند، گیاهی با طبیعت سخت است. به این معنی که رشد خود را چندین و چند سال ادامه می‌دهد. از نظر اندازه هم تمام گونه‌های سانسوریا به اندازه یکدیگر نیستند؛ پس می‌توانید با توجه به فضایی که در محل کار در اختیار دارید، به سراغ مدل‌های کوچک تا بزرگ این گیاه بروید.

از آنجایی که این گیاهان نگهداری ساده‌ای دارند و لازم نیست دائم به آنها توجه شود، یک انتخاب عالی برای محل کار هستند. کافی است قبل از تعطیلات آخر هفته کمی آن را آب بدهید تا در روزهای بعدی هم به رشد خود ادامه دهد.

سانسوریا گیاه مناسب محل کار

2.    زاموفیلیا؛ گیاه کم توقع برای محل کار!

زامیوکالکاس زاموفیلیا که به گیاه ZZ هم معروف است، در دسته ساکولنت‌ها قرار می‌گیرد که به دلیل داشتن 2 ویژگی در محل کار هم محبوب شده است. اول این که این گیاه نسبت به نور کم مقاوم بوده و دوم این که با مقدار آب کم هم رشد می‌کند.

زاموفیلیا از گیاهان بومی آفریقا محسوب می‌شود و حتی با لامپ‌های فلورسنت به عنوان تنها منبع نور هم به خوبی رشد می‌کند. این گیاه در صورت نگهداری صحیح، شاخ و برگ‌های بسیاری ایحاد می‌کند که می‌تواند نمای اتاق کار شما را دلپذیرتر کند.

گیاه زی زی گیاه مناسب محل کار

3.    آلوئه ورا؛ یک گیاه جذاب برای محل کار

آلوئه ورا با برگ‌های گوشتی و آبدار خودش هم می‌تواند یک گیاه مناسب محل کار باشد. این گیاه برای رشد خود فقط به یک منبع اساسی نیاز دارد و آن نور است! پس در صورتی که محل کارتان نورگیر خوبی داشته باشد، می‌توانید این گیاه جذاب را هم به میز خودتان اضافه کنید.

آلوئه ورا هم در دسته گیاهان ساکولنت قرار می‌گیرد که کافی است هر دو هفته یک بار آبیاری شوند. فراموش نکنید که آلوئه ورا گونه‌های مختلفی دارد و بهتر است با توجه به فضای خالی اتاق کار، گونه‌های مناسب را انتخاب کنید. گونه Aloe barbadensis می‌تواند برای هر میز کار مدرنی یک انتخاب فوق‌العاده باشد.

این گیاهان را می‌توانید در خاک مخصوص کاکتوس‌ها که‌‌ ترکیبی از خاک و شن است، پرورش دهید تا مطمئن باشید آب اضافی از آنها خارج می‌شود.

آلوئه ورا گیاه مناسب محل کار

4.    گیاه آپارتمانی اگزالیس (Oxalis) یا گل عشق

اگزالیس که در ایران آن را با نام گل عشق هم می‌شناسند، در صورتی که به درستی نگهداری شود، گل‌های سفید زیبایی می‌دهد که می‌تواند زینت‌بخش یک محیط کاری شود. این گیاه شباهت زیادی به شبدر دارد و همین موضوع باعث محبوبیت استفاده از آن در پارک‌ها هم شده است. برگ‌های بنفش این گیاه رنگ و لعاب زیبایی به محل کار می‌دهد و نگهداری از آن هم دردسر خاصی ندارد.

این گیاهان حتی در محیط‌هایی که رطوبت کمی داشته باشد، رشد می‌کنند و لازم نیست که روزانه به آن آب دهید. اما اگر می‌خواهید رنگ گیاه فوق‌العاده به نظر برسد، آن را در جایی قرار دهید که نورگیر خوبی دارد.

اگزالیس در محیط کار

5.    گیاه هوازی تیلاندسیا (Tillandsia) برای داشتن طرحی جدید در محل کار

در آخر باید از تیلاندسیا به عنوان گیاه مناسب محل کار صحبت کنیم. این گیاه هوازی است و برای رشد نیاز به خاک ندارد. به همین دلیل در چند سال اخیر بسیار بیشتر مورد توجه قرار گرفته و به دلیل مقاومت نسبتا خوبی که دارد، در محیط‌های آپارتمانی و محیط‌های کاری استفاده می‌شود.

این گیاه در عین این که هوا را به خوبی تصفیه می‌کند، نیازی به نور شدید هم ندارد. برای قرار دادن آن هم بهتر است به یک‌‌ تراریوم فکر کنید یا این گیاهان را با استفاده از نخ از جایی آویزان کنید تا دفتر کار شما سبزتر و مدرن‌‌تر از همیشه به نظر برسد.

اگر از تیلاندسیا در محل کار خود استفاده کردید فراموش نکنید که برگ‌ها را به صورت هفتگی از گردوغبار تمیز کنید. این گیاه می‌تواند رطوبت را از طریق برگ‌های خود جذب کند.

گیاه هوازی تیلاندسیا برای محیط کاری

منبع thespruce

یک دیدگاه تاکنون ثبت شده
  1. […] را در فضایی تعبیه کنید که رو به طبیعت باشد یا حداقل از گیاهان آپارتمانی در اتاق کار خودتان استفاده […]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2023 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟