ایده‌های نورپردازی اتاق خواب کوچک

نورپردازی اتاق خواب به خصوص اگر اتاق ابعاد کوچکی داشته باشد، می‌تواند کمی سخت و پیچیده شود. برای این کار باید اصول نورپردازی را بدانید تا اتاق خواب شما شیک و زیبا به نظر برسد. در این بخش ما مجموعه‌ای از نکات را برای شما جمع آوری کردیم تا خیلی راحت و بدون دردسر بتوانید نورپردازی اتاق خواب کوچک‌تان را به درستی انجام دهید. پس همراه ما باشید.

10 ترفند نورپردازی اتاق خواب یا فضاهای کوچک

1.    از چراغ‌های دیواری استفاده کنید

چراغ‌های دیواری بهترین دوست فضاها و اتاق خواب‌های کوچک هستند. اول این که مانند آباژورها و چراغ‌های ایستاده، فضایی را اشغال نمی‌کنند، علاوه بر این چیدمان اتاق را هم برجسته‌تر در معرض نمایش قرار می‌دهند.

به کمک این چراغ‌ها می‌توانید از میزهای پاتختی رها شوید و نور را با زاویه دلخواه خودتان به برخی از نقاط اتاق بتابانید. این چراغ‌ها مدل‌های متنوعی دارند و قطعا برای هر نوع سبک دکوراسیونی که داشته باشید، می‌توانید مدل متناسب چراغ دیواری را پیدا کنید.

چراغ دیواری برای نورپردازی اتاق خواب

2.    نورپردازی برای اتاق‌هایی با سقف پایین

اگر ارتفاع سقف شما پایین است، فکر استفاده از لامپ‌ها و لوسترهای آویزان از سقف را از ذهنتان بیرون کنید. برای این که نورپردازی اتاق خواب متناسب با ویژگی‌های آن باشد، باید نقص‌ها را بپذیرید.

در یک اتاق خواب با ارتفاع سقف کم، بهتر است از لامپ‌هایی استفاده کنید که روی دیوار نصب می‌شوند. این لامپ‌ها به نام کره‌ای هم شناخته می‌شوند و معمولا آنها را روی دیوار و در ارتفاع نصب می‌کنند.

این لامپ‌ها را می‌توانید با آباژورها و لامپ‌های رومیزی ترکیب کنید تا روشنایی بهتری داشته باشید.

نور دیواری برای نورپردازی اتاق خواب

3.    آباژور رومیزی را در نزدیکی نقطه کانونی اتاق قرار دهید

یکی از ترفندهای مهم نورپردازی فضاهای کوچک این است که منابع نوری را در نزدیکی نقطه کانونی آن فضا قرار دهید. نقطه کانونی جایی است که افراد با ورود به یک اتاق، اولین بار چشمشان به آنجا می‌افتد. بالطبع برای یک اتاق خواب، نقطه کانونی تخت خواب است.

لامپ‌های رومیزی را در اطراف تخت خواب قرار دهید و سعی کنید بیشترین منابع نور طبیعی شما هم این بخش از اتاق‌تان را روشن کند.

نقطه کانونی در نورپردازی اتاق خواب

4.    منابع نوری لایه لایه برای اتاق‌های کوچک!

یکی از هوشمندانه‌ترین ترفندهایی که می‌توانید برای نورپردازی اتاق خواب یا فضاهای کوچک استفاده کنید، لایه بندی منابع نوری است.

در این ترفند معمولا هر منبع نور شدت کمی داشته و نور نرمی تولید می‌کند. منابع نوری در ترکیب با یکدیگر و در بخش‌های مختلف اتاق به کار می‌روند و هر کدام از آنها زاویه‌ای دارند که بخشی از عناصر اتاق را روشن می‌کند. نمونه واضح این تکنیک را در عکس زیر می‌توانید ببینید.

منابع نوری لایه لایه در نورپردازی اتاق خواب

5.    مطمئن شوید منابع نوری شما کارایی دارند

زمانی که می‌خواهید یک فضای کوچک را چیدمان کنید، تمام عناصر انتخابی باید بیشترین کارایی را در آن داشته باشند؛ نورپردازی اتاق خواب کوچک هم از این قاعده مستثنی نیست. به همین دلیل سعی کنید از بین تنوعی که در دنیای انواع چراغ‌ها دیده می‌شود، آنهایی را انتخاب کنید که استفاده از آن در اتاق واقعا تغییری ایجاد می‌کند.

منابع نوری کارامد برای نورپردازی اتاق خواب کوچک

6.    آباژورهای پایه دار را کنار تخت خواب بگذارید

آباژورهای پایه بلند، به خصوص آنهایی که طراحی ساده، مینیمال و جمع و جوری دارند هم برای اتاق‌های کوچک مناسب هستند. برای این که از فضای اتاق بیشترین استفاده را کنید، آنها را پشت میز پاتختی یا در کنار تخت خواب خودتان قرار دهید. با این کار فضاهای مورد استفاده اتاق را هم از دست نمی‌دهید.

آباژور پایه دار کوچک برای نورپردازی

7.    لازم نیست به دنبال چراغ‌هایی با سبک یکسان باشید

شاید در سبک دکوراسیون سنتی برای انتخاب چراغ‌هایی که دو طرف تخت خواب قرار می‌دادند، به دنبال سبک یکسان و مشابهی می‌گشتند. اما در چیدمان مدرن نیازی نیست که حتما چراغ‌ها مشابه یکدیگر باشند، به خصوص اگر فضای شما کوچک است و می‌خواهید از آن بیشرین بهره را ببرید.

به عنوان مثال به اتاق خواب زیر نگاهی بیندازید. یک آباژور پایه بلند در یک طرف و یک چراغ رومیزی کوچک در طرف دیگر تخت قرار گرفته و هر دو بیشترین کارایی را برای روشنایی اتاق دارند.

منابع نوری متفاوت برای نورپردازی

8.    از آینه پشت چراغ رومیزی استفاده کنید

یکی از ترفندهای جذاب نورپردازی اتاق خواب کوچک استفاده از آینه در نزدیکی چراغ‌ها و منابع نوری است. با این کار بازتاب چراغ هم در اتاق پخش می‌شود و می‌توانید با چند چراغ کوچک، اتاق خواب را به اندازه کافی روشن کنید.

استفاده از آینه برای روشنایی بیشتر اتاق خواب کوچک

9.    از چراغ‌ها و لوسترهای آویزی استفاده کنید

اگر متراژ اتاق خواب کم است اما اتاق شما ارتفاع مناسبی دارد، خوش شانس هستید. در این اتاق‌ها یک لوستر کوچک آویزان از سقف می‌تواند به خوبی کل فضای اتاق را روشن کند. در ضمن این منابع نوری سقفی می‌توانند به برجسته‌تر دیده شدن نقطه کانونی اتاق هم کمک کنند.

لوستر سقفی برای اتاق کوچک با سقف بلند

10.                    چراغ‌های دوبل در اطراف تخت خواب

نورپردازی اتاق خواب به سلیقه و روحیه شما بستگی دارد. پس لازم نیست چیدمان‌های کلیشه‌ای را دوباره تکرار کنید. اگر تخت خواب شما به دیوار چسبیده و نمی‌توانید در دو طرف آن چراغی روشن کنید، می‌توانید منابع نوری یک طرف تخت را دو برابر کنید. یعنی هم از آباژورهای رومیزی استفاده کنید و هم از لامپ‌هایی که به دیوار نصب می‌شوند.

زمانی که اتاق کوچک است، باید از منابع نوری جمع و جور استفاده کرد. بنابراین شاید لازم باشد گاهی چند منبع نوری کوچک را در اطراف اتاق خود داشته باشید.

منابع نوری دوبل در اتاق های کوچک

منبع livingetc

بدون دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

©2022 تمامی حقوق این سایت محفوظ است

تماس با ما

با ما در تماس باشید ، قول میدهیم در اسرع وقت پاسخ گو باشیم

در حال ارسال

نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید

رمز خود را فراموش کرده اید؟